Фото: Beograduživo.rs

Широм света данас се обележава Међународни дан сећања на жртве холокауста.
Генерална скупштина УН усвојила је у новембру 2005. године резолуцију којом се успоставља годишња комеморација и изабрала 27. јануар, дан када су нацистички концентрациони логор у Аушвиц-Биркенауу ослободиле трупе Совјетског Савеза 1945. године.

Централну државну церемонију код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату, а у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду, предводиће министарка рада Дарија Кисић Тепавчевић.

Церемонији одавања почасти присуствоваће и преживели у Холокаусту, потомци жртава, некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, представници парламента и Владе Србије, као и представници Града Београда, Савеза јеврејских општина Србије, Националног савета ромске националне мањине, чланови дипломатског кора, удружења и грађани.
Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација, а у знак сећања на дан када су војници совјетске Црвене армије ослободили Аушвиц.

Опредељујући се за дан ослобођења Аушвица, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње заснованих на предрасудама.

Други светски рат однео је више од шест милиона жртава – припадника јеврејског народа, а Аушвиц, Треблинка, Маутхаузен, Дахау, Мајданек, Јасеновац, Старо сајмиште, Јајинци, логор “Црвени Крст” у Нишу, нека су од масовних стратишта невиних жртава.

Поводом обележавања 77. годишњице ослобођења Аушвица, Унеско ће организовати низ догађаја, али ће се већина, због ограничења условљена ковидом19, а да би се допрло до глобалне публике, одржавати онлајн.

Догађаји ће укључивати церемонију комеморације и панел дискусију о заоставштини јеврејских уметника који су умрли током Холокауста, као и изложбу у седишту Унеска у Паризу.

 

 

 

 

Извор: 021.rs