Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије саопштило је данас да је, на предлог тог министарства, Влада прогласила 2020. годину Годином солидарности и сарадње.
Сарадња и солидарност су од кључног значаја у остваривању ефикасне међусобне подршке и сарадње између различитих друштвених група, грађана различите старосне доби, социјално-економских карактеристика, различитих ресора, јавног и приватног сектора, као и развоја друштва, привредног и јавног живота. Значај ове иницијативе се огледа у утицају на подизање свести о важности континуираног ангажовања на унапређењу солидарности и сарадње као облика потпоре међу свим друштвеним субјектима.
Министар Зоран Ђорђевић је тим поводом објаснио да се, коришћењем потенцијала који исходује успостављањем адекватне солидарности и сарадње, даје значајан допринос развоју друштва, привредном и јавном животу.
Током ванредног стања које је проглашено одлуком Владе због епидемиолошке ситуације настале услед заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, солидарност и сарадња су биле од кључног значаја, као и по укидању ванредног стања. Управо из ових разлога, министар је рекао да је поносан и веома срећан јер је Влада Републике Србије спознала значај ове иницијативе. Без адекватне и организоване солидарности и сарадње на свим нивоима у друштву не би било могуће спречити, односно отклонити тешке последице које су могле да наступе по живот и здравље становништва, нарочито осетљивих група, истакао је Ђорђевић.
Овом одлуком подстичу се и укључују сви релевантни чиниоци у то да на свим нивоима јачају социјалну кохезију солидарности и сарадње у циљу стварања бољих могућности за све, као и осмишљавање иновативних решења за подизање квалитета живота становништва. Покретање ове иницијативе огледа се и у унапређењу сарадње између државних органа, стручних, хуманитарних и струковних организација и удружења ради побољшања живота у свим сегментима, као и предлагању унапређивања и усмеравања међународне сарадње, објаснио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.