Заменик покрајинског секретара за привреду и туризам Павле Почуч, доставио је нашој редакцији ауторски текст који говори о економској политици коју је Влада Републике Србије спроводила у првом кварталу 2020. године, а чији резултати дају реалну основу очекивањима да ће Србија од свих земаља у Европи имати најмањи негативан ефекат пандемије на привреду.
„У јеку беспоштедне борбе против пандемије и борбе за здравље и живот сваког грађанина , истовремено се водила важна битка за очување економских ресурс и привреде Републике Србије.
Суочити се и ући у обрачун са опасношћу од губитка великог броја живота на једној страни као и претњи да се држава економски уруши на другој страни захтевало је велику храброст, мудрост, одговорност и надљудски ангажман, а који су показали пре свега председник и Влада Републике Србије.
У сваку битку када се улази кључан фактор за њен исход је снага и потенцијал који имате, а Србија је захваљујући успешно вођеном економском политиком и на овај фронт ушла са стабилном економијом, контролисаном фискалном и монетарном политиком, смањеним јавним дугом, повећаним инвестицијама и БДП као и значајним девизним резервама.
Као последица вођења одговорне и рационалне економске политике Владе Републике Србије, први макроекономски показатељи – Први квартал 2020. јануар – март су најбоља потврда снаге и привредно економског потенцијала са који смо ушли у обрачун са пандемијом .
У првом кварталу 2020. године индустријска производња у Републици Србији забележила је раст за 4,4 % у односу на прошлу годину
– Привредни раст у Републици Србији 5 %
-Промет трговине на мало је повећан за 10 %
-Пољопривреда и прехрамбена индустрија су имале повећање извоза за 16,8 %
-Грађевинска индустрија је повећала захтеве за дозволе за изградњу за 17 %
-Аутономна Покрајина Војводина је имала повећан извоз за 5,5 % ( 1,5 милијарди еу)
Истовремено Влада Републике Србије ефикасним сетом мера за ублажавање економских последица изазваних корона вирусом, обезбедила је директну помоћ приватном сектору у области привреде и пољопривреде, као и свим пунолетним грађанима у укупном износу од 5,1 милијарду еура – 608,3 милиона динара.
Наравно, највећи економски удар на пословање и привредне активности је свакако период другог квартала (април – јун), посебно месец април када је утицај пандемије на оба фронта био и највећи, како по здравље грађана тако и на целокупну привреду у Републици Србији.
Ипак, анализом ефеката финансијских мера за помоћ привредницима, а које су изванредно прихваћене, можемо са реалним оптимизмом очекивати најмањи негативан ефекат пандемије на привреду Републике Србије од свих земаља у Европи, а од следеће године и наставак убрзаног економског раста.“
Аутор: Павле Почуч, заменик Покрајинског секретара за привреду и туризам