Ако вас случајно или намерно пут нанесе у питому бачку равницу, не пропустите прилику да обиђете општину Бач и њене културно-историјске локалитете. Обилазак ће вам одузети скоро цео дан, али тај дан ћете памтити дуго.
22 км од Бачке Паланке, 62 км од Новог Сада, 120 км од Суботице и 140 км од Београда, налази се градско насеље и седиште истоимене општине по коме је и читава регија добила име Бачка. То је Бач, насеље које се налази на данас исушеном кориту речице Мостонга, а које потиче још из бронзаног доба.
На подручју Војводине налази се неколико средњовековних утврђења, а тврђава у Бачу је најстарије утврђење које је свој данашњи изглед добило у периоду између 1338. и 1342. године. Иако се одомаћио назив Бачка тврђава, ово утврђење је у ствари замак.
У првој половини 16. века – 1529, године Турци су освојили тврђаву и користили је све до ослобођења 1686. године. Тврђава је минирана током Ракоцијевог устанка на почетку 18. века, чиме је у значајној мери изгубљен физички интегритет зиданих структура утврђеног замка.
Донжон кула је једини слободностојећи објекат смештен у источном делу тврђаве. Обновљена са својим приземљем и четири етаже, Донжон кула указује на некадашњу моћ и лепоту замка. Данас је Донжон кула укључена у културну и туристичку понуду не само Бача, већ и шире територије.
Ту се налази стална поставка археолошког материјала, грађевинских елемената, посуђа, алата, украсних предмета, а могу се добити и све неопходне информације о појединим деловима тврђаве, тако да и посетилац који не поседује историјско предзнање о Бачкој тврђави из Донжон куле изађе са свим неопходним информацијама о најстаријем утврђењу у Војводини.
Са пете етаже куле – видиковца, пуца поглед на непрегледну бачку равницу која својом ширином и лепотом пружа сигурност.
Значај Бачке тврђаве, овог културно -историјског локалитета препознат је на светском нивоу и он се налази на УНЕСКО-вој листи светске културне баштине.
Манифестација „Дани европске баштине“ која се одржава од 2003. године, део је велике европске манифестације којом се сваког септембра представља наслеђе као заједничка баштина европских народа. Идеја о покретању потекла је од Савета Европе 1991. године, а њени основни циљеви су афирмација културног идентитета и различитости, упознавање са наслеђем, а тиме и продубљивање међусобног разумевања људи из различитих средина.
„Дани европске баштине“ и „Дани Бача“ су манифестације које пружају прилику да се великом броју гостију прикаже богатство културне баштине Бача, као и мултикултуралност овог питомог бачког градића.
Овај текст настао је у оквиру пројекта који спроводи портал Радио и телевизије Бачка Паланка ” Упознајте општину Бач”, а који је суфинансиран из буџета Општине Бач. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту и овом тексту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.