У првих шест месеци за 13,9 одсто већи извоз хране

У првих шест месеци за 13,9 одсто већи извоз хране

Потпредседник Владе Републике Србије и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић изјавио је у петак  да је у првих шест месеци ове године извоз хране за 13,9 одсто већи него прошле рекордне године, што улива додатну сигурност да имамо тржишта на која можемо да извеземо сав вишак.

Недимовић је, приликом отварања националног дијалога о прехрамбеним системима, рекао да је, иако имамо тржишта на која извозимо вишак, пред државом изазов да тај извоз очува.

“Када уђемо у структуру тог вишка, како је додао, онда имамо разлог и за бојазан, пре свега што у овом тренутку то добро звучи за ратарске културе, као што су пшеница и кукуруз, које имају рекордне цене. Изазови су велики јер морамо да очувамо извоз и да га стално увећавамо, а лако можемо доћи до шест милијарди долара извоза хране можда већ следеће године”, објаснио је потпредседник Владе.

Према његовим речима, важно је да Србија не извози само примарне пољопривредне производе, већ полупроизводе који потичу из прехрамбене индустрије или готове производе.

У Србији су се, како је истакао, појавили велики трговински ланци и сви су сматрали да ће они да “угуше” српски аграр и то се тако и чинило у прве две или три године. Недимовић је навео да се то у последњих годину и по дана променило, истакавши да се пољопривредници све више распитују за улаз у ритејле, као и да раде на испуњавању њихових стандарда.

“Српски аграр је то видео као шансу за фиксну цену, али и као могућност да се њихови производи нађу на страним тржиштима, јер су ритејл ланци заправо мултинационалне компаније”, нагласио је он.

Потпредседник Владе је поручио да је то шанса за читаву српску привреду и да је важно улагати у млекаре, селектовање и паковање воћа и поврћа. “С тим улагањима можемо да извеземо храну, и то не у износу од шест милијарди долара, већ и 10 милијарди долара”, подвукао је Недимовић и указао на то да је Србија направила нову меру за унапређење прехрамбене индустрије.

Стална координаторка УН у Србији Франсоа Жакоб истакла је да је српска пољопривреда отпорна на многе изазове, што се показало и у време пандемије коронавируса.У односу на 2019. годину, домаћа пољопривреда је и у 2020. остварила раст, рекла је Жакоб и навела да 14 одсто запослених у Србији ради у пољопривреди и да је њен удео у нашем БДП-у 7,5 одсто.

извор: Влада Републике Србије

 

Курсна листа

Share This