U velelepnoj zgradi muzeja u Bačkoj Palanci, iza staklenih vitrina, čuvaju se dragoceni komadi vremena – stare slike koje kriju priče koje su često tajanstvene i mistične. Svaka slika nosi sa sobom teret prošlosti, a ponekad i tajnu koja čeka da bude otkrivena.

U muzeju starih slika, svaka slika je poput stranice u knjizi prošlosti, a svaka priča čeka svog čitatelja da je otkrije i oslobodi iz prašine zaborava.

U galeriji starih i retkih slika nalaze se i starinske pravoslavne ikone, a priče o njihovom nastanku i čuvanju među muzejskim eksponatima predstavlja živu, duhovnu vezu između čoveka i božanskog.

Iza muzejskih odaja krije se priča o istorijskom momentu kada je pravoslavna ikona prepravljena u katoličku kako bi opstala, s obzirom da su tokom istorije postojale situacije u kojima su verski i kulturni artefakti bili podložni promenama kako bi se prilagodili promenama političkih, verskih ili kulturnih okolnosti.

Nastanak starih pravoslavnih ikona bio je poput otvaranja vrata ka nevidljivom svetu. Monasi su se posvetili umetnosti stvaranja ikona, duboko ukorenjenoj u pravoslavnu veru. Svaka ikona je bila pažljivo izrađena, s posebnom pažnjom posvećenom detaljima, simbolici i bojama. Smatralo se da su ove ikone ne samo umetnička dela već i prozori u duhovni svet.

Čuvane su u manastirima s posebnim poštovanjem. Monasi su verovali da su ikone kanali kroz koje božanska energija teče u fizički svet. Zbog toga su ih čuvali u svetim prostorijama, obavljajući redovne obrede održavanja njihove duhovne čistoće.

 

Postojala je tajna povezana s procesom stvaranja ikona. Svaki umetnik bio je obučen od strane starijih monaha, učeći o drevnim tehnikama, simbolici i duhovnom značenju svake ikone. Verovalo se da je svaki potez četkicom nosio određenu duhovnu vibraciju, prenoseći deo umetnikove duše u samu ikonu.

Tokom ratova i nemira, ove svete ikone postale su izvor snage za vernike. Nosene su kao amajlije, često skrivane kako bi sačuvale od zloupotrebe. Monasi su hrabro čuvali ove dragocenosti, često rizikujući vlastite živote kako bi sačuvali duhovno blago.

Stare pravoslavne ikone nisu samo umetnička dela, one su svedočanstvo o dubokoj vezi između čoveka i božanskog, o nadi i ohrabrenju u teškim vremenima. Kroz vekove, one su opstale kao tihi svedoci istorije, čuvajući duhovnu baštinu koja je prelazila iz generacije u generaciju.

Iako su u muzejskom okruženju izdvojene iz verskog konteksta, ikone i dalje nose duhovnu simboliku koja može privući pažnju posmatrača koji su zainteresovani za versku umetnost i duhovne dimenzije.

Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta opštine Bačka Palanka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Zabranjeno preuzimanje teksta i fotografija bez odobrenja redakcije.