Данас је Светски дан слободе медија. За нашу кућу, ово је и дан сећања на 3. мај 1999. године, када је у НАТО бомбардовању срушена зграда Телевизије Нови Сад. Људских жртава, срећом, није било, али је опрема једног од тада најмодернијих телевизијских центара у бившој Југославији, скоро потпуно уништена. Министарство културе и информисања честитало је новинарима и медијским радницима Светски дан слободе медија и поручило да је од кључног значаја да сви извештавају одговорно и професионално, поштујући све законе и етичке стандарде. Светски дан слободе медија обележила су и удружења новинара.video icon
Поводом Светског дана слободе медија, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милан Мариновић поручио је да је потребно свакодневно радити на јачању слободе медија да би “новинари могли своју тако значајну дужност да обављају у складу са високим стандардима своје професије”.
“У временима као што је данашње, која су проткана разним сукобљеним интересима, истинита, тачна и благовремена информација једна је од највећих вредности. Управо стога улога новинара и медија је сваким даном све значајнија. Нажалост, присутна је појава да се слобода медија не поштује у неопходној мери, што се негативно одражава на правилно информисање грађана”, навео је повереник.
У честитки поводом Светског дана слободе медија, Мариновић је рекао да се, с друге стране, мора нагласити да се, нажалост, ни медији “не понашају у свим ситуацијама довољно професионално и сасвим непристрасно, што негативно утиче како на објективно информисање јавности тако и на перцепцију грађана о квалитетном остваривању улоге медија у друштву”.
Повереник подсећа да су слободни медији предуслов слободног друштва и да су слободни новинари, који безбедно и достојанствено обављају своју професију, услов за остварење слободе медија и информисање грађана о свим догађајима и појавама од јавног значаја.
Истовремено, он је указао на неопходност заштите приватности и података о личности приликом информисања јавности и “захваљује свим медијима на поштовању ових права грађана у досадашњем раду“.
Честитка Министарства културе и информисања
Министарство културе и информисања честита свим новинарима и медијским радницима Светски дан слободе медија и поручује да је, у годинама препуним изазова, када смо глобално изложени како великом броју информација тако и великом броју дезинформација, од кључног значаја за све нас да сви новинари и медији извештавају одговорно и професионално, поштујући све законе и етичке стандарде професије.
Министарство културе и информисања напомиње да сви медији и новинари морају да буду свесни своје улоге коју имају како у информисању грађана тако и у креирању опште климе у друштву. Министарство верује да новинарство које представља један од носећих стубова сваког демократског друштва, може да помогне у изградњи стабилног друштва коме сви тежимо.
Министарство културе и информисања истиче да, без задршке, све претње, вређања, притиске и угрожавања безбедности новинара и медијских радника беспоговорно осуђује, а данашњи Светски дан слободе медија користи да позове све грађане и актере да новинарима и медијским радницима омогуће да неометано раде свој посао, не угрожавајући им личну безбедност и професионални интегритет.
Пашалић: Најчешћи економски и правни притисци на новинаре
Заштитник грађана Зоран Пашалић је поводом 3. маја – Светског дана слободе медија изјавио да су новинари у Србији најчешће изложени економским и правним притисцима, затим вербалним, а у одређеним случајевима и физичким нападима и навео да је иницирао законске измене којима би се увреде и напади на новинаре у јавном простору поред кривичних и прекршајно санкционисали.
„Новинари су највише изложени економским притисцима, односно економској неизвесности, узрокованој ниским месечним примањима и нерегулисаним радним статусом. Економски притисци су додатно појачани стратешким поступцима против јавног деловања, познатијим као СЛАП тужбе, којима се новинари и медији додатно застрашују и економски додатно исцрпљују кроз високе одштетне захтеве“, навео је Пашалић.
С обзиром да бројни притисци и напади на новинаре не спадају у домен кривичних дела и да је неопходно обезбедити законску заштиту медијских радника, Пашалић наводи да је иницирао измене и допуне Закона о јавном реду и миру, којима би се увреде на новинаре на друштвеним мрежама прекршајно санкционисали.
Вучић:Лепо је чути такву вест, али има још тога за променити
Председник Александар Вучић каже да је лепо чути да је Србија напредовала у извештају о слободи медија Репортера без граница, али да у тој области треба још да се уради, а пре свега да се смањи поларизација, и медијска и у друштву уопште.
Вучић је у Грчкој, на констатацију новинара да га опозициони медији стално критикују када је у питању слобода медија, а да извештај Репортера без граница каже да је Србија напредовала на тој листи, рекао да је лепо када се чује таква вест, али да не мисли да је то увек најважније.
Некада, каже, назадујете, без разлога, које, додаје, “јасно видите”.
“Не знам све критеријуме, али имамо још много тога да урадимо, да променимо, пре свега, да спустимо ту врсту поларизације, медијске и у друштву. Морамо да будемо отворенији једни за друге, за другачије мишљење”, рекао је Вучић.
То је, додао је, важно за све, за демократичност друштва, посебно у кризним временима.
“Верујем да имамо још простора за напредак”, рекао је Вучић.
„Ове измене и допуне се односе на дефинисање прекршаја учињених против лица која обављају новинарски посао, као и на санкционисање непожељног понашања према осталим грађанима на друштвеним мрежама. Предлози измена и допуна достављени су Радној групи за безбедност и заштиту новинара Владе Србије, чији је Заштитник грађана члан“, навео је Пашалић.
Пашалић подсећа да економски притисци на новинаре представљају посебан део јединствене базе података о нападима и притисцима на новинаре коју је израдио Заштитник грађана у сарадњи са десет новинарских удружења, асоцијација и синдиката.
Репортера без граница: Србија “проблематична” земља
Србија се у данас објављеном извештају Репортера без граница и по њиховом Индексу слободе медија у свету за 2022. годину налази у категорији “проблематичних” земаља и заузела је 79. место, што је за 14 позиција боље него лане, али уз лошију просечну оцену – 61,51 у односу на 67,97 из 2021. године.
Хрватска је заузела 48. место и налази се у категорији “задовољавајућих”, док је Словенија на 54. месту и спада у земље које су “проблематичне”, као и Северна Македонија (57), Косово (61), Црна Гора (63) и Босна и Херцеговина (67).
Индекс слободе медија у свету за 2022. годину сврстава 180 држава и територија у једну од пет група. Стање у њима оцењује се као – добро, задовољавајуће, проблематично, тешко и веома озбиљно.
На првом месту је Норвешка, затим следе Данска, Шведска, Естонија, Финска, Ирска, Португал, а најлошије рангиране су Белорусија (153), Азербејџан (154), Русија (155), Авганистан (156), Пакистан (157), Кина (175), Туркменистан (177), Иран (178).
Извор: РТВ