Светски дан борбе против AIDS-a (СИДЕ) обележава се од 1988. године, а црвена трака, као симболе борбе против болести и солидарности са оболелима, установљена је 1991. године.
Саветовање и тестирање на HIV су потпуно бесплатни, анонимни и поверљиви. Не заказују се, а нису вам потребне ни било какве физичке припреме. Тестирање траје око 20 минута и могуће га је бесплатно обавити 365 дана у години.
Тренутно је више од 38 милиона људи широм света заражено HIV-ом, а пандемија сиде убила је око 33 милиона људи откако је започела 1980-их.
Процењује се да у Србији има око 3.100 HIV позитивних грађана, док се око 2.500 до 2.700 лечи у здравственом систему , а највећи број заражених особа је старосне доби између 25 и 49 година. Већина заражених сазна да су инфицирани када су већ у фази болести. HIV позитивна особа може да изгледа потпуно здраво, способна за рад, или било коју другу активност попут здравих особа. Уколико се инфекција открије на време и ако се одмах крене са лечењем, особа која је HIV позитивна може несметано да живи.
Вирус се најчешће преноси полним путем, током незаштићеног сексуалног односа са HIV позитивном особом без употребе кондома. Даље, преко контакта са зараженом крвљу, коришћењем нестерилног прибора за убризгавање психоактивних супстанци, тетовирањем нестерилним прибором. Преношење инфекције путем трансфузије крви или крвних деривата данас је изузетно ретко.  HIV се не преноси са инфициране особе на другу особу уобичајеним међуљудским контактима (руковањем, грљењем, љубљењем), нити капљично путем ваздуха (кашљањем, кијањем).
Постоји разлика између појмова HIV позитивна особа и особа оболела од AIDS-a  односно СИДЕ. То су две повезане али различите ствари које се често погрешно поистовећују.  HIV позитивна особа је заражена вирусом HIV-а , али то још увек не значи да има СИДУ. До појаве ове болести временски период износи од 2 до 10 година.
Бити заражен HIV-ом не значи имати СИДУ!!! СИДА, односно AIDS је стање узнапредовале или завршне фазе HIV инфекције.