Sveti Ilija, veoma poštovan u pravoslavlju kao strog i nepokolebljiv propovednik etičkih vrednosti, prisutan je u Starom i u Novom zavetu kao prorok čije je osobine preuzelo hrišćanstvo dovodeći ga u vezu sa nastankom nove vere i novim Hristovim dolaskom.

Prema predanju, Sveti Ilija je bio među prorocima koji su se na Tavoru poklonili Isusu Hristu na dan Preobraženja Gospodnjeg, kada se javio svojim učenicima sa poukama nove vere, pa se zato lik svetog Ilije slika na preobraženskim prazničnim ikonama.

Praznik Svetog Ilije Gromovnika, kako ga još zovu u narodu, obeležava se  u najsušnije i najtoplije doba godine, a običaj je da se na njegov praznik ne radi u polju, da se ne bi navukao gnev svetitelja.

 Prema narodnom verovanju Sveti Ilija se vozi u vatrenim kočijama koja vuku četiri konja iz čijih nozdrava izbija plamen, a kretanje kočija po nebu i oblacima stvara grmljavinu.

Na dan kad se slavi Sveti Ilija u dosta gradova i sela organizuju se vašari, a on spada u najpoštovanije svetitelje među Srbima.

“Od Svetog Ilije Sunce sve milije”, izreka je koju narod često spominje, jer se smatra da od ovog dana prestaju letnje vreline.

Veruje se med koji se vadi iz košnica na Ilindan služi kao lek, kao i  da na ovaj praznik deci treba namazati obraze medom kako bi bila vesela. 

Veruje se da  se  nakon Svetog Ilije ne valja kupati u rekama.