Фото:  Color Press Group

Већ више од једног века, људи широм света обележавају 8. март као посебан дан за жене.
Семе његовог настанка посејано је 1908. године, када је 15.000 жена прошетало Њујорком захтевајући краће радно време, бољу плату и право гласа. Идеја да се установи међународни празник потекла је од жене по имену Клара Цеткин, која је то предложила 1910. године на Међународној конференцији жена у Копенхагену.
Кларина првобитна идеја није подразумевала фиксни датум.
Конференцији је присуствовало 100 жена из 17 земаља света и оне су једногласно прихватиле предлог. Стогодишњица обележавања прослављена је 2011. године, тако да ове године прослављамо 111. Међународни дан жена.
Дан жена обележава се 8.марта, а тај датум је одабран после штрајка организованог за време Првог светског рата, 1917. године, кад су Рускиње захтевале „хлеба и мира”. После четири дана, цар је био присиљен да абдицира, а привремена влада је женама доделила право гласа.
Датум кад се одржао штрајк жена по јулијанском календару, који се тада користио у Русији, био је 23. фебруар, недеља. Овај датум је у грегоријанском календару био 8. март – и он се тада слави и данас.
Боје Међународног дана жена су љубичаста, зелена и бела.
„Љубичаста означава правду и достојанство. Зелена симболизује наду. Бела представља чистоту, мада је то контроверзан концепт.
Сви ми можемо да одлучимо да оспоримо и укажемо на родне пристрасности и неравноправности, сви ми можемо да одлучимо да пронађемо и прославимо женска достигнућа. али од свих нас се тражи да „високо дигнемо руку и тако искажемо да се слажемо и да смо посвећени одлуци да оспоримо неравноправност и укажемо на њу. Нико од нас неће доживети родну равноправност за живота, а највероватније неће ни многа наша деца.
Штавише, скорашњи подаци из УН Жене показују да би пандемија корона вируса могла да избрише 25 година рада на повећању родне равноправности и да због тога жене обављају значајно већи број кућних послова, што може да утиче на то да имају мање времена за посао и образовање.
Зато “Размишљајмо једнако, градимо паметно, иновирајмо за промене”.

Maja Пилиповић, председница Савета за родну равноправност општине Бачка Паланка