1.  ,,Kako novčić kaže ” Džejms Bejli

Ko kaže da se ne može sve prepustiti slučaju? 

On je voli! Šta može krenuti po zlu?

Novogodišnje je veče. Oni su u kabini Londonskog oka. On je prosi. Sve je savršeno. 

Ali ona kaže NE.

I vožnja traje još jezivih dvadeset devet minuta u potpunoj tišini. 

A onda je sve pošlo od lošeg na gore pošto je Džoš izgubio posao i vratio se u Bristol da živi kod svojih roditelja. Ubeđen da ne ume samostalno da donosi ispravne odluke, rešava da sledećih godinu dana, svaki put kad se nađe u nedoumici ili mora o nečemu važnom da se izjasni, baci novčić. 

Možda će mu novčić izmeniti sudbinu…

Možda će mu pronaći devojku iz snova…

 Bejlijev roman je sjajno osveženje ne samo zbog vrcavog engleskog humora i zaraznog optimizma već i zato što njegova ljubavna priča nudi zanimljivu mušku perspektivu. 

Idealna knjiga za ljubitelje romana Dženi Kolgan, Nika Hornbija i Dejvida Nikolsa. 

Muška verzija Bridžet Džouns. 

 

  1.  ,,Stari kalendar jedne ljubavi ” Andrej Makin

Dobitnik Gonkurove nagrade. 

Autor savremenog klasika Francusko zaveštanje. 

Poetičan naslov novog romana Andreja Makina označava istorijski trenutak u Rusiji kada se, prema Lenjinovom dekretu iz 1918. godine, prešlo sa julijanskog kalendara na gregorijanski. Ova metafora o minulom vremenu carevine koja je pala u ruke „graditelja svetle budućnosti“ pripoveda o životu i ljubavima Valdasa Batajeva u vrtlogu istorijskih previranja. 

Valdas Batajev, petrogradski buržuj rođen pred sam kraj 19. veka, živi na „sunčanoj strani sveta“, gde klasa povlašćenih uživa u radosti bez senke. Sa petnaest godina u društvu razbojnice Taje, predosetiće da ga očekuje čudovišno drugačiji život. I zaista, boriće se protiv boljševika, emigrirati u Pariz, živeti sa različitim ženama i sećati se zauvek tog života po starom kalendaru. 

Ovaj roman o izdaji, žrtvi i iskupljenju blesnuće u punom sjaju kada Valdas shvati da je čitav njegov život obeležen jednim kratkotrajnim ali neprocenjivim bogatstvom.

 

  1.  ,,Od sedam do tri” Momo Kapor

„Svako ko pročita ovu knjigu upitaće se, kada zaklopi njene korice, da li zaista živi život o kom je maštao ili je, pomiren sa sudbinom, pristao da bude ono što su drugi od njega očekivali. 

Zbog toga Od sedam do tri nije samo priča o jednom promašenom životu već i poziv da se suočimo sa sopstvenim strahovima i prepustimo nepoznatom, bez strepnje i sa verom u srećan kraj.“ 

(iz predgovora Ane Kapor) 

Roman Od sedam do tri, koji se pojavio davne 1980. godine prateći život glavnog junaka nezadovoljnog svojim poslom, opisuje suptilne mehanizme koji vladaju u činovničkoj hijerarhiji, kao i posledice koje monoton i neispunjen život ostavlja na ljude koji nemaju hrabrosti da ga promene. Na duhovit i njemu svojstven način, autor uvodi čitaoca u temu koja je već dodirnuta u romanu Ada, a ovde razvijena u centralnu nit oko koje je izgrađena knjiga.