Foto: zelenaucionica.com
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da je zdravstveni sistem Srbije izuzetno socijalno orijentisan, a kada je u pitanju lečenje dece u inostranstvu kaže da je napravljen iskorak 2014. godine od kada se svake godine povećava budžet za tu namenu.
Brnabić je na TV Pink rekla i da nije samo slučaj u našoj zemlji da se šalju sms poruke za lečenje dece, te da ne postoji zemlja u svetu koja leči sve pacijente inovativnim terapijama.
Komentarišući to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će država i dodatno pomoći lečenje teško obolele dece, Brnabić je na TV Pink rekla da je važno da se razume da ne postoji zemlja koja plaća sve takve terapije i za sve retke bolesti.
Navela je da je tek 2014. godine na inicijativu tadašnjeg predsednika vlade Aleksandra Vučića napravljen republički fond za lečenje dece u inostranstvu, dece od retkih bolesti, kao i dece koja ne boluju od retkih bolesti, ali za koje ne postoji adekvatna terapija u našoj zemlji.
“Napravljena je komisija i sva deca idu u inostranstvo da se leče ili mi dovodimo nabolje lekare iz inostranstva da leče tu decu u Srbiji. Taj iskorak je napravljen tek 2014. godine i od tada, na inicijativu Vučića svake godine se povećava budžet i sada smo došli do nekih izuzetno impresivnih cifara”, rekla je ona.
Dodala je da je zdravstveni sistem u našoj zemlji izuzetno socijalno orijentisan i da imamo izrazito socijalnu državu.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić rekla je da se sredstva za lečenje dece svake godine uvećavaju, a da ove godine iznose 4,3 milijarde.
Dodala je da se u toku godine izdvajaju dodatna sredstva, a da najavljeno izdvajanje dodatnih 30 miliona evra za lečenje retkih bolesti i za lečenje u inostranstvu predstavlja značajan iznos.
Na pitanje da li se neka zemlja u okruženju uključila u lečenje spinalne mišićne atrofije, Škodrić kaže da one uglavnom šalju pacijente na lečenje u našu zemlju.
“Spinalna mišićna atrofija i cistična fibroza su dosta napredovale i u dijagnostici i u lečenjima. Lekove finansiramo mi, od 2019. pacijenti od spinalne mišićne atrofije se leče i trenutno se leči dve trećine njih, a od cistične fibroze jedna trećina”, rekla je Škodrić.
Dodala je da se veliki broj retkih bolesti finansiraju, a da se svake godine povećava broj pacijenata.
Škodrić je ukazala da je kod spinalne mišićne atrofije bitno da se na vreme otkrije, zbog čega je izuzetno značajan obavezan skrining, koji će se po rođenju raditi u svim porodilištima.
Komentarišući visinu cene lekova za retke bolesti, Škodrić navodi da su oni toliko skupi jer je reč o genetskim lekovima.
“I istraživanja su jako skupa i traju. Kontrola tih istraživanja je takođe jako skuplja, pa se zato i radi o toj cifri”, rekla je ona.
Brnabić se osvrnula i na današnji obilazak sa predsednikom Vlade Severne Makedonije Dimitrom Kovačevskim mobilnog prodajnog mesta “Open Balkan” za elektronsku naplatu putarine na naplatnoj stanici Preševo, navodeći da je danas puštena jedinstvena elektronska naplata putarine za teretna vozila sa Makedonijom.
“Kada krenete da putujete ne morate više da razmišljate da li primaju evre ili imate samo dinare. Automatski vam se skida novac sa računa kao u Srbiji”, rekla je ona.
Dodala je da više ne mora da se kupuje novi tag te da može da se na graničnom prelazu za 10 minuta prekonfiguriše stari tag na ulazu u Grčku.
Dodala je da su za to sada zainteresovane i Hrvatska i Grčka i da su vidljivi direktni benefiti od Otvorenog Balkana.
Na pitanje da li je moguć izlazak albanskog premijera Edija Rame iz inicijative Otvoreni Balkan, Brnabić je navela da je to skoro nemoguće jer je on zajedno sa predsednikom Vučićem inicijator te inicijative.
Pružićemo dodatnu podršku porodicama sa petim i šestim detetom
Ana Brnabić izjavila je večeras da će, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, država dati dodatnu finansijsku podršku porodicama sa petim i šestim detetom.
“To neće biti jednokratna već mesečna, stalna podrška kao što smo to uradili sa drugim, trećim, četvrtim detetom”, kazala je Brnabić.
Ona je navela da ukupna stopa fertiliteta u Srbiji iznosi 1,63 dece po ženi, da pronatalitetna politika daje rezultate, ali da “moramo još mnogo da radimo”.
Međutim, kako je istakla, “svi u regionu padaju, a mi rastemo”.
“Mladi ne odlaze iz Srbije i sve više mladih se vraća u zemlju, imamo i sve veći broj stranaca koji dolaze u Srbiju”, navela je Brnabić.
Ona je kazala da je, kada je reč o bio medicini i biotehnologiji, izuzetno važan projekat BIO4 Campus i da državni vrh razume da ozbiljna moderna medicina ide u pravcu genske terapije.
Objasnila je da će sve više lek biti personalizovan u odnosu na gensku predispoziciju.
“Mi moramo da uđemo u taj voz ukoliko želimo da za 10 godina i dalje budemo u korak sa svetom”, rekla je Brnabić.
Naglasila je da je jako važno da se razume ozbiljnost i odgovornost onih koji se bave tim poslom za našu zemlju i dodala da je pre dve nedelje održan sastanak sa proizvođačima, “da vidimo kako dodatno da radimo i targetiramo”.
Brnabić je istakla da će sve terapije za građane biti mnogo dostupnije i podsetila da je Srbija potpisivala ugovore o saradnji sa gigantima kao što su švajcarski Roš i japanska Takeda.
Izvor: RTV