За православне вернике данас је почео вишенедељни велики Васкршњи или Часни пост, који се завршава празником Васкрсења Исуса Христа – Васкрсом, који се ове године прославља 2. маја.

Датум почетка Часног поста зависи од датума празновања највећег хришћанског празника Васкрса, којег православни верници славе увек у недељу пуног месеца после пролећне равнодневнице.
Прва недеља поста зове се Чиста, а последња је Недеља православља, док се до Васкрса, уз посебна правила, смењују – Пречиста, Крстопоклона, Средопосна, Глува, Цветна и Страшна или Страдална недеља.
У току овога поста не једемо месо, сир, јаја, рибу ни уље. Суботом и недељом као и на Обретање главе Светог Јована Крститеља и на Младенце може се употребљавати уље и вино.

Прва три дана прве недеље Великог поста посебно се строго пости. То исто важи за последњу недељу коју постимо “на води”, осим на Велики Четвртак када се може користити уље. На Велики Петак се уздржавамо од јела и пића све до изношења плаштанице у цркви поподне, после чега се узима лаган оброк “на води”.
Такође, строго постимо и Велику Суботу као једину посну суботу у току године.
Пост у православној духовности заузима веома важно место и без њега нема напретка ни у једној хришћанској врлини.

На пост наилазимо у многим религијама, мада он једино у православном хришћанском предању добија свој пуни духовни смисао и не односи се само на телесно уздржавање већ подразумева и труд душе у врлинама.

Постом се човек смирује пред својим Творцем. Телесни труд поста духовно припрема душу да молитвом затражи помоћ од Бога. Божја заповест о посту дата је још праоцу Адаму у рају. Тек када је прекршио заповест поста, Адам је пао у сластољубље и гордост. Стога је заповест о посту саставни део Закона који је Господ преко пророка Мојсија предао јеврејском народу.

Велики или Часни пост, који је име добио према Часном крсту на којем је страдао Исус Христос, установљен је по узору на подвиг Спаситеља који је, после крштења на реци Јордан, отишао у пустињу и постио четрдесет дана и ноћи, након чега је изашао као победник из искушења која му је поставио Сотона.

Према православном учењу, Велики пост нас учи покајању, праштању и правој молитви, а циљ је да се у миру и тишини дочека највећи хришћански празник Васкрс, јер је вера у Васкрсење основ хришћанства.