Фото: Agroklub.rs

На Београдском сајму данас је отворен Међународни сајам воћарства, повртарства и виноградарства “Agro Belgrade 2022”, на ком ће се представити око 500 излагача.

Осим излагача из Србије, Северне Македоније и Албаније, чији министри пољопривреде су били на отварању и које имају своје националне штандове, представиће се произвођачи из Русије, Немачке, Италије, Швајцарске, Шпаније, Холандије и других земаља.

Потпредседник Владе Србије и министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је на отварању да је Србија у 2021. години извезла воћа и поврћа за милијарду евра, а у будућности ће наставити да отвара и нова тржиста.
” Једна од прилика за то је и Опен Балкан”, истакао је он.

Сајам је подржало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Град Београд, односно Секретаријат за пољопривреду и USAID Пројекат за конкурентну привреду.
Пожелевши добродошлицу гостима и излагачима заменик градоначелника Београда Горан Весић је истакао да је овај сајам више од сајма и да показује како постајемо регион који се заједнички развија.
” Пољопривреда је шанса нашег региона, а производња здраве хране може да нам омогући да живимо боље и брже се развијамо. Наше три земље су чланице иницијативе Отворени Балкан, која је отворена и за друге земље и верујем да ће јој се придружити још држава”, рекао је Весић и додао да би на тај начин имали веће тржиште и јединствено тржиште радне снаге.
Истакао је да је Београд, после Војводине, други највећи пољопривредни регион у Србији, са 250.000 хектара обрадивог земљишта и један од пет стубова развоја српске престонице, што се истиче и у плану 2020.-2030. који ће, како је најавио, бити представљен наредних дана.

Навео је да је Град ове године одвојио два милиона евра за субвенције пољопривредним произвођачима, изван онога што даје Република.
Министар пољопривреде Републике Српске Борис Пашалић је рекао да је на сајму присутно око 50 пољопривредних произвођача из Републике Српске и да се нада да ће четврта земља која ће постати чланица Опен Балкана бити Босна и Херцеговина.
“Тренутно немамо заједничке ставове унутар државе да ли БиХ треба да буде део Отвореног Балкана. Влада Републике Српске и њени представници у заједничким институцијама пружају пуну подршку приступању БиХ Отвореном Балкану и очекујемо такву подршку и у другом делу земље,” рекао је он.
Додао је да је веома важно то што су пословна заједница и привредници апсолутно за приступање БиХ овој иницијативи и да се нада да ће економски интереси превладати политичке баријере.

Шефица мисије USAID у Србији Сузан Фриц је истакла да пољопривреда има велики потенцијал да допринесе привредном развоју Србије и указала да је посебно занимљиво иновативно финансирање.
” У сарадњи са локалним властима широм Србије USAID развија нови модел бескаматног финансирања малих произвођача како би и они постали део развоја Србије. Пет општина је већ оформило фондове за подршку малим пољопривредницима, а четири нове општине ће нам се придружити ускоро. У будућнсоти надам се још њих”, навела је Фриц.
Министар пољопривреде Северне Македоније Љупчо Николовски је истакао да му је драго што се на почетку свог мандата уверио како функционише иницијатива Отворени Балкан и да је потребно само неколико сати да македоински ајвар из Ђевђелије стигне у Београд.
” То се дешава без компликованих царинских процедура, чекања, додатних лабораторијских анализа и са признавањем оних анализа са којима је кренуо из Северне Македоније”, нагласио је Николовски.
Оценио је да иницијатива Отворени Балкан треба да се прошири и да се већ види да оно што је потписано функционише у пракси, на добробит грађана и привреде.
Према његовим речима на сајму се представило девет македонских предузећа, а говорећи о значају који пољопривреда има у Северној Македонији навео је податак да ова грана привреде остварује 20 одсто бруто друштвеног производа Северне Македоније.

Слично је и у Албанији, где се, како је навела албанска министарка пољопривреде Фрида Крифца више од 30 одсто становноштва бави пољопривредом.
Истакла је да је више од 14 компанија које се баве воћарством, повртарством, виноградарством, производњом маслина одмах прихватило да дође на сајам у Београд.
“Наш стратешки циљ је да ојачамо моћ наших произвођача што није могуће без отварања нових тржишта. Желимо да изађемо у сусрет потребама грађана и предузећа, да се лакше прелазе границе, а фитосанитарне и ветеринарске инспекције раде на једном месту”, нагласила је албанска министарка.

Навела је податак да је лане за осам одсто повећан извоз воћа и поврћа у Србију, а да се са Отвореним Балканом, где су поједностављене фитосанитарне и остале процедуре, очекује да тај раст буде још већи.
На сајму је изложена пољопривредна механизација, системи наводњавања, противградне заштите, доставна возила, производи фирми које се баве производњом прихране биља и његовом заштитом.
Представљени су и произвођачи семена, расадничари а посебан простор одвојен је за фирме из прехрамбене индустрије.

 

 

 

Извор: РТВ