Анабел Влчек-органска производња

Брачни пар Влчек бави се органском производњом повртарских култура од 2012. године. Интересовање се јавило пред крај студија, када су на факултету истраживали о органској производњи. С обзиром да имају велику склоност према природи, и свему што је здраво то је било довољно да одлуче да се баве органском производњом. За њих је то било нешто ново и недовољно истражено поље које у желели да проуче како би знали што више и били добри у свом послу. На почетку су направили мали план са којим су кренули, а који им је помогао да лакше реализују своје идеје.

Прва година није била тако успешна, наилазили су на бројне препреке, али ипак нису одустали. Како кажу, прве године су били на нули што се тиче зараде, али су знали да је тако у сваком послу и да је сваки почетак тежак.

 

 

Била је то тешка година, али смо тада свашта научили, више смо се бавили теоријом. То нам је помогло да лакше испланирамо другу годину и да све крене набоље.“

Узгајање органских, повртарских култура значи да се не користе вештачка ђубрива и генетски модификована семена и не примењују се синтетички пестициди. Користе се пестициди на биљној бази, стајњак као прихрана и ферментисана коприва.

 

Да бисте добро радили овај посао потребно је да добро познајете културе које узгајате. Кад се је најбоље време да се сеје, колико јој треба воде, хране, колики треба да буде простор између биљака, каква земља је потребна. Пуно ствари треба да се зна, али што више знате добићете квалитетнију биљку. Много пута нам нешто није успело, иако смо покушавали изнова, али на крају схватимо како то функционише, јер на грешкама се учимо. Поред добрих услова, за овај посао је потребна и добра механизација.“

Машине које су им потребне купили су захваљујући покрајинским конкурсима за подршку органске производње. Њихове производе пласирају на пијацама у Новом Саду и Београду, а имају и развијен систем куће доставе. Кажу да им је посао тежак али да би олакшали успоставили су добар систем организације и то им помаже да све стигну и одраде како треба.

         

Људи су веома заинтересовани за органске производе, полако се подиже свест и о заштити животне средине и здравом начину живота.  Задовољни послом којим се баве  и који желе у наредном периоду да прошире, јер сматрају да ће органски производи у много већој мери да се користе у будућности.

 

 

„Овај пројекат је суфинансиран из Буџета Републике Србије – Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.”

Anbel Vlček-ekologická výroba

Manželia Vlčkovi sa od roku 2012 zaoberajú ekologickou výrobou zeleninových plodín. Záujem sa objavil ešte pred koncom štúdií, keď na fakulte skúmali ekologickú výrobu. Keďže majú veľký sklon k prírode a všetkému, čo je zdravé, stačilo im to, aby sa rozhodli pre ekologickú výrobu. Bolo to pre nich niečo nové a nedostatočne prebádané, čo chceli študovať, aby toho vedeli čo najviac a boli vo svojej práci dobrí. Na začiatku si urobili malý plán, s ktorým začali, ktorý im pomohol ľahšie realizovať svoje nápady.

Prvý rok nebol taký úspešný, narazili na množstvo prekážok, ale napriek tomu sa nevzdali. Ako sa hovorí, prvé roky boli z hľadiska zárobkov na nule, ale vedeli, že to tak je v každom podnikaní a každý štart je ťažký.

„Bol to ťažký rok, ale potom sme sa všetko naučili, viac sme sa zaoberali teóriou. To nám pomohlo naplánovať druhý rok jednoduchšie a zlepšiť veci. “

Pestovanie ekologických, zeleninových plodín znamená, že sa nepoužívajú žiadne umelé hnojivá a geneticky modifikované semená ani syntetické pesticídy. Používajú sa pesticídy na rastlinnej báze, hnoj ako hnojivo a kvasená žihľava.

 

„Na to, aby ste túto prácu robili dobre, potrebujete poznať kultúry, ktoré dobre pestujete. Kedy je najvhodnejší čas na siatie, koľko vody, jedla, koľko priestoru by malo byť medzi rastlinami, aký druh pôdy je potrebný. Je potrebné vedieť veľa vecí, ale čím viac budete vedieť, tým získate kvalitnejšiu rastlinu. Mnohokrát sme v niečom zlyhali, aj keď sme to skúsili znova, ale nakoniec pochopíme, ako to funguje, pretože sa učíme na vlastných chybách. Táto práca si okrem dobrých podmienok vyžaduje aj dobrú mechanizáciu. “

Potrebné stroje kúpili vďaka provinčným súťažiam na podporu ekologickej výroby. Svoje výrobky uvádzajú na trhy v Novom Sade a Belehrade a majú tiež vyvinutý systém doručovania domov. Hovorí sa, že ich práca je náročná, ale aby to uľahčili, vytvorili si dobrý systém organizácie a to im pomáha dotiahnuť všetko do konca a robiť to poriadne.

         

Ľudia majú o ekologické výrobky veľký záujem a povedomie o ochrane životného prostredia a zdravom životnom štýle pomaly stúpa. Sú spokojní s podnikaním, ktorému sa venujú a ktorí chcú v nasledujúcom období expandovať, pretože veria, že v budúcnosti budú ekologické produkty využívané v oveľa väčšej miere.

„Tento projekt je spolufinancovaný z rozpočtu Srbskej republiky – ministerstva kultúry a informácií. Názory vyjadrené v projekte podporovaných médií nemusia nevyhnutne odrážať názory orgánu, ktorý pridelil finančné prostriedky. “