Организације цивилног друштва и неформалне групе из 22 локалне заједнице започеле су рад на развоју својих идеја из области заштите животне средине. Поред свих потешкоћа које је са собом донела 2020. година, појавила се прилика да организације и неформалне групе грађана који су се окупили око разних идеја, добију како финансијску, тако и развојну подршку. Захваљујући програму подршке Снажно зелено имаће могућност да прошире своје капацитете како би се лакше суочили са изазовима у својим локалним заједницама.
Београдска отворена школа у сарадњи са Младим истраживачима Србије и Инжењерима заштите животне средине, уз финансијску подршку Европске уније, као и Kанцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Владе Републике Србије и фондације Фридрих Еберт, спроводи трогодишњи пројекат Зелени инкубатор који ће допринети оснаживању капацитета организација цивилног друштва које се баве питањима заштите животне средине, нарочито за праћење процеса европских интеграција Републике Србије и подржати иницијативе локалних неформалних група. У оквиру програма Снажно зелено у првом кругу селекције одобрено је 15 предлога пројеката организација цивилног друштва (ОЦД) и 16 пројектних идеја неформалних група из области заштите природе, управљања отпадом, заштите квалитета ваздуха, заштите и управљања водама. Организације цивилног друштва ће пратити јавне политике на локалном нивоу чиме ће значајно допринети бољем разумевању процеса придруживања Европској унији у контексту Поглавља 27 (животна средина и климатске промене) о ком на годишњем нивоу извештава Kоалиција 27. Број подржаних организација и неформалних група ће расти из године у годину. Пријаве у оквиру програма Снажно зелено су константно отворене за неформалне групе, док ће наредни позив за Организације цивилног друштва бити отворен 2021. године. Поред програма Снажно зелено, у оквиру пројекта Зелени инкубатор биће израђене Студије изводљивости транзиције ка циркуларној економији у 40 општина (Суботица, Вршац, Бела Црква, Бечеј, Беочин, Сремски Kарловци, Нови Сад, Владимирци, Kрупањ, Kосјерић, Горњи Милановац, Деспотовац, Бор, Рашка, Трстеник, Сомбор, Ваљево, Уб, Зрењанин, Панчево, Бајина Башта, Чачак, Аранђеловац, Kрагујевац, Велика Плана, Kраљево, Мелијана – Ниш, Лесковац, Бачки Петровац, Шабац, Србобран, Врбас, Темерин, Жабаљ, Бачка Паланка, Тител, Ириг, Сремска Митровица, Рума, Стара Пазова), уз подршку Министарства заштите животне средине и Привредне коморе Војводине.
Пројекат “Зелени инкубатор” трајаће до децембра 2022. године и има за циљ да допринесе оснаживању капацитета организација цивилног друштва које се баве питањима заштите животне средине, нарочито за праћење процеса европских интеграција Републике Србије, негује иницијативе локалних неформалних група, као и да истражи потенцијале и изради препоруке за социо-економски развој локалних заједница на принципима зелене (циркуларне) економије. Општи циљ пројекта је развијање компетентног цивилног друштва које доприноси реформским процесима и интеграцији Србије у ЕУ. Специфични циљ је јачање капацитета и повећање учинковитости цивилног друштва у Србији у решавању изазова из области заштите животне средине и друштвено-економских изазова.
Извор: Екогенеза