S obzirom da je ovo period svinjokolja i da se u to vreme javljaju i sporadični slučajevi trihineloze, iz Doma zdravlja “Dr Mladen Stojanović” podsećanje da je neophedno odneti meso na veterinarski, trihinoskopski pregled i time sebe i svoju porodicu zaštititi od ovog parazitarnog oboljenja, čije posledice ponekad mogu biti i vrlo teške. Bolest može poprimiti i težak tok a to zavisi od kolićine unetih parazita i opšteg stanja pacijenta tj. njegovog imuniteta. Svi koji osete simptome oboljenja ili imaju saznanje da su jeli zaraženo meso,čak i bez simptoma, treba da se obrate lekaru na dalju dijagnostiku i lečenje.
Trihineloza (ili trihinoza) je parazitarno oboljenje koje izaziva Trichinella spiralis.
Ljudi se zaraze konsumiranjem sirovog ili nedovoljno termički obrađenog trihineloznog svinjskog mesa..
Glavni prenosnici trihinela su pacovi, od kojih se zaraze svinje, a preko svinjskog mesa čovek. Kod čoveka se prvi znaci bolesti pojave najčešće 5 do 8 dana posle uzimanja zaraženog mesa (ako je konzumirana veća količina već posle 24 časa). Poremećaji prvo nastaju u crevnom traktu, naročito pri zavlačenju ženki u crevnu sluzokožu. Bolest se u ovoj fazi manifestuje uz sledeće simptome:
-
Zapaljenje sluzokože creva
-
Bolove u trbuhu
-
Odsustvo apetita
-
Proliv
-
Nemoć
-
Povraćanje
Pri invaziji trihina u mišiće javljaju se drugi znaci bolesti:
-
Visoka temperatura (40 do 41 °C)
-
Otoci očnih kapaka
-
Otok lica i nogu
-
Bolovi u mišićima
-
Bolovi u zglobovima
-
Promuklost
-
Otežano žvakanje i gutanje
Trihinelozne svinje obično ne pokazuju nikakve znakove bolesti, zbog toga se svinjsko meso obavezno ispituje na trihine. Za trihinoskopski pregled svinjskog mesa uzima se uzorak dijafragme i to od svake polovine svinje po jedan komad velilčine lešnika.