Срећу чине мале ствари, свакодневне ситинице на које често ни не обраћамо пажњу. Срећа је ментално или емоционално стање са позитивним и угодним емоцијама, које иду од задовољства, до интензивне радости.

Планинска азијска земља Бутан годинама важи за земљу са најсрећнијим грађанима на свету. Ова држава је 2005. увела први Индекс бруто националне среће – који је поред психолошког добростања (животно задовољство, емоције и духовност) мерио и субјективне оцене о здрављу, образовању, влади, екологији и слично. Поред тога, залажу се за алтернативну меру националног и друштвеног просперитета, под називом „Срећа: Холистички приступ развоју”. Приступ одбацује употребу економског и материјалног богатства као показатеља развоја, а уместо тога усваја холистички приступ где су духовно благостање грађана и заједница добиле довољно значаја.

Уједињене нације су 2012.године прогласиле 20. март за Међународни дан среће и позвале све земље да крену у том правцу. Многе земље, попут Kанаде, Француске, Британије, Јапана и Италије, су већ уврстиле мерило грађанске среће у своје званичне националне статистике.

Извор: Портал Млади