Хранитељство је привремени облик заштите детета које нема адекватно родитељско старање. Хранитељска породица негује дете, брине се о његовом здрављу, васпитању и образовању, пружајући му топлину породичног дома, док држава обезбеђује накнаду за рад хранитеља и боравак детета у хранитељској породици.

   Хранитељство је најчешће краткорочно решење, а може бити дугорочније решење, које може помоћи у спречавању трајног раздвајања од породице или смештања у дом за незбринуту децу. Једна од улога хранитеља је и да помогну детету да се повеже и ефикасно комуницира са својом биолошком породицом, уколико је то могуће.

   Стандардно хранитељство примењује се за децу која се у хранитељску породицу смештају одређени временски период, док се породица детета не рехабилитује, или док се детету не обезбеди дугорочни облик заштите, као на пример усвојење, или док се дете не осамостали. Центар за социјални рад ради процену дужине трајања хранитељства и избор хранитељске породице која ће на најбољи могући начин моћи да одговори потребама сваког детета.

   Поред стандардног хранитељства ту је и хранитељство уз додатну подршку – за децу са сметњама у развоју, повремено хранитељство и ургентно хранитељство.

Овај текст настао је у оквиру пројекта који спроводи портал Радио и телевизија Бачка Паланка “Изазови породице у 21. веку” (како сачувати породицу, брак и породичне вредности), а који је суфинансиран из буџета Републике Србије – Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту и овом тексту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

Pestúnska starostlivosť je dočasnou formou ochrany detí, ktorá nemá primeranú rodičovskú starostlivosť. Pestúnska rodina stará sa o jeho zdravie, výchovu a vzdelávanie, dáva mu teplotu rodi;ovskeho domu, zatiaľ dok štát poskytuje kompenzáciu za prácu pestúna a pobyt dieťaťa v pestúnskej rodine. Pestúnska starostlivosť je zvyčajne krátkodobým riešením a môže byť  aj dlhodobým riešením, ktoré môže pomocst pri prevencii trvalého odlúčenia od rodiny alebo umiestnenia v opatrovateľskom dome.

Jednou z úloh pestúnskeho rodiča je pomôcť dieťaťu spojiť ho a efektívne komunikovať so svojou biologickou rodinou, ak je to možné.

Štandardná pestúnska starostlivosť sa vzťahuje pre deti, ktoré sú umiestnené do pestúnskej rodiny na obdobie, kým sa rodina dieťaťa  rehabilituje, alebo kým sa dieťaťu neposkytne dlhodobá forma ochrany, alebo kým  dieťa nesplny 18 rokov. Centrum pre sociálnu prácu sa zameriava na hodnotenie dĺžky pestúnskej starostlivosti a výber pestúnskej rodiny, ktorá bude najlepšie vyhovovať potrebám každého dieťaťa.

Okrem štandardnej pestúnskej starostlivosti existuje pestúnska starostlivosť s dodatočnou podporou – pre deti so zdravotným postihnutím, príležitostná pestúnska starostlivosť a pohotovostná náhradná starostlivosť.

Text bol napísaný v rámci projektu realizovaného portálom Rozhlasu a televízie Báčka Palanka “Výzvy rodiny v 21. storočí” (ako zachovať rodinu, manželstvo a rodinné hodnoty), ktorý je spolufinancovaný z rozpočtu Srbskej republiky – Ministerstvo kultúry a informovania. Názory vynesené v podporenom projekte a v napísanom texte nemusia obhajovať názory orgánov ktorý udelil prostriedky.