„Pre tačno 106 godina, dosanjan je veliki san, ostvaren ideal slobode i pobeda duha zajedništva i jedinstva srpskog naroda. Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Banatu, Bačkoj i Baranji, održana u Novom Sadu 25. novembra 1918. godine, koja je proglasila prisajedinjenje Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji, a Sremci su tu istu odluku doneli dan ranije u Rumi, vrhunac je duge borbe srpskog naroda za njegovo oslobođenje i ujedinjenje“, izjavila je predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković na obeležavanju 106 godina od prisajedinjenja Banata, Bačke i Baranje i Srema Kraljevini Srbiji.
Gojkovićeva je istakla da je i u vreme borbe za njeno osvajanje, baš kao i danas kada imamo istorijski stabilnu državu u svim njenim segmentima – sloboda bila i ostala podjednako važna.
„I to ne samo radi jačanja naše države i društva, izgradnju i očuvanje nacionalnog identiteta, već i kao neodvojivi deo ličnog integriteta svakog pojedinca, po čemu smo, verujem, jedinstveni u svetu“, istakla je predsednica Pokrajinske vlade.
Prema njenim rečima, obaveza svih nas koji želimo dobro svojoj državi i njenim građanima je da sledimo dela slavnih predaka, te da su negovanje kulture sećanja i očuvanje tradicije, važni preduslovi za stabilnu današnjicu i izvesnu sutrašnjicu.
„Samo narodi koji svakom novom generacijom iznova uče od svojih velikana i poštuju njihovu duhovnu zaostavštinu, imaju se čemu nadati u budućnosti, pogotovo u burnim istorijskim vremenima, kakva su najčešće i bila na ovim prostorima i kakva su, na kraju krajeva, i ova u kojima živimo u današnjem svetu“, istakla je predsednica Gojković.
Ovom prilikom, predsednica Gojković uručila je najviše priznanje AP Vojvodine – Nagradu „Mihajlo Pupin“ kao i pokrajinska priznanja ovogodišnjim dobitnicima u oblastima privrede, kulture, obrazovanja, sporta i ravnopravnosti polova.
Dobitnik Nagrade „Mihajlo Pupin“ je prof. dr Aleksandar Anđelković, doktor nauka u oblasti mašinskog inženjerstva, koji se na svečanosti obratio u ime ovogodišnjih laureata, zahvalivši Pokrajinskoj vladi na priznanju i poručivši da će to biti podstrek za njegov dalji rad.
Anđelković je prepoznat kao jedan od vodećih stručnjaka u oblasti mašinske energetike od strane međunarodnih finansijskih i drugih institucija,
Dobitnica pokrajinskog priznanja u oblasti sporta „Momčilo Tapavica“ je Borislava Perić Ranković, srpska stonoteniserka i paraolompijka, a 2015. godine je proglašena za najbolju sportistkinju na planeti u kategoriji stonoteniserki sa invaliditetom.
Hroničar i publicista Dušan Dejanac dobitnik je pokrajinskog priznanja u oblasti kulture „Ferenc Feher“. Ističe se njegov nemerljiv doprinos u održanju kulturnog i nacionalnog identiteta Srba u Rumuniji.
Priznanje u oblasti ravnopravnosti polova „Milica Tomić“ je Svetlana Marković, osnivač Udruženja žena „Svilen konac-Obrovac“, koje se bavi organizacijom radionica praktičnih znanja, a aktivno učestvuje i u nizu drugih projekata koji podrazumevaju jačanje ženskog preduzetništva.
Profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji i ekonomskoj školi „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Odžaka Slađana Bodiroga je dobitnica pokrajinskog priznanja u oblasti obrazovanja „Đorđe Natošević“.
Dobitnik je Diplome koju dodeljuje Ministarstvo prosvete Republike Srbije, Društvoza Srpski jezik i književnost Srbije i Zadužbina Dositej Obradoviću školskoj 2023/2024. godini.
Ovogodišnji dobitnik pokrajinskog priznanja u oblasti privrede „Lazar Dunđerski“ je kompanija „Šidprojekt“ DOO Šid. Njihova društvena odgovornost ogleda se u podršci mladim talentima kroz stipendiranje tokom školovanja, a značajna su ulaganja i u humanitarne svrhe.
Izvor i foto: Pokrajinska vlada