Укидање уплатница и омогућавање електронског плаћања свих јавних услуга, достава документа у еСандуче и електронска размена фактура биће приоритети Савеза за еУправу у НАЛЕД-у у наредне две године, који ће се наћи на столу нове Владе.Председник Савеза и директор компаније ОСА рачунарски инжењеринг Жељко Томић рекао је да је пре две године рад Савеза започео укидањем обавезе употребе печата за привреду. Потом је уследило једно од највећих постигнућа – усвајање Закона о архивској грађи и архивској делатности, који привреду ослобађа милионских трошкова закупа магацина и чувања документације на папиру и омогућити да је дигитализују и архивирају електронски.

– Наш фокус у наредном периоду ће бити реализација веома важних инфраструктурних пројеката који ће довести до бржег развоја еУправе у Србији а то су, завршетак Државног дата центра у Крагујевцу, повезивање локалних самоуправа на јединствену информациону-комуникациону мрежу еУправе и успостављање еПисарнице и еАрхиве, како би се у потпуности дигитализовао рад јавне управе тј. како би се омогућили пријем, израда и чување електронских докумената. Од стратешког значаја је и завршетак Централног регистра становништва и израда Метарегистра, јачање информационе безбедности и обука службеника за рад у дигиталном окружењу – изјавио је доц. др Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу.

Према његовим речима Канцеларија ће до 2022. године настојати да успостави нових 300 услуга еУправе или мУправе, које ће редовно користити најмање милион и по грађана и привредника, чиме ће се избећи одласци на шалтере и подношење папирне документације. „Захваљујем се нашим партнерима из НАЛЕД-а и Савеза који нам помажу да реализујемо све циљеве које смо себи поставили “ рекао је Јовановић.

НАЛЕД је заједно са РАТЕЛ-ом и у сарадњи са Министарством трговине туризма и телекомуникација анализирао сајбер безбедност у локалним самоуправама. Указано је на проблеме застареле опреме, нелиценцираних софтвера и мањка ИТ стручњака и организоване су обуке за више од 150 службеника у готово 80 градова и општина и дате су препоруке за јачање њихових капацитета. Савез за еУправу у НАЛЕД-у посвећен је развоју електронских сервиса у Србији и укључен је у израду и имплементацију акционог плана Владе за развој еУправе у Србији. Са више од 60 чланова из редова домаћих и страних ИТ и телекомуникационих компанија, банака, локалних самоуправа, регулаторних агенција и ланаца малопродаје, представља најбројније радно тело у организацији.