У свету се данас разним манифестацијама слави Међународни дан жена као део борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца.

1. Како је све почело?
Међународни дан жена проистекао је из радничког покрета, а Уједињене нације су га признале као догађај који се обележава на годишњем нивоу.
Семе његовог настанка посејано је 1908. године, када је 15.000 жена прошетало Њујорком захтевајући краће радно време, бољу плату и право гласа.
Годину дана касније, Социјалистичка партија Америке прогласила је први Национални дан жена.
Идеја да се установи међународни празник потекла је од жене по имену Клара Цеткин, која је то предложила 1910. године на Међународној конференцији жена у Копенхагену.
Кларина првобитна идеја није подразумевала фиксни датум.
Конференцији је присуствовало 100 жена из 17 земаља света и оне су једногласно прихватиле предлог.
На међународном нивоу, Дан жена је први пут обележен 1911. године, у Аустрији, Данској, Немачкој и Швајцарској.
Стогодишњица обележавања прослављена је 2011. године, тако да ове године практично прослављамо 110. Међународни дан жена. Све је озваничено кад су овај дан почеле да славе Уједињене нације.
Прва парола коју су 1996. године усвојиле Уједињене нације била је „Славимо прошлост, планирамо будућност”.
Међународни дан жена постао је повод за прославу колико тога су жене постигле у друштву, политици и економији.
Политички корени дана значе да се организују штрајкови и протести како би се указало на још присутну неравноправност.

2. Када се одржава Дан жена?
Дан жена обележава се Осмог марта.
Тај датум је одабран после штрајка организованог за време Првог светског рата, 1917. године, кад су Рускиње захтевале „хлеба и мира”.
После четири дана, цар је био присиљен да абдицира, а привремена влада је женама доделила право гласа.
Датум кад се одржао штрајк жена по јулијанском календару, који се тада користио у Русији, био је 23. фебруар, недеља.
Овај датум је у грегоријанском календару био 8. март – и он се тада слави и данас.

3. Које боје симболизују Дан жена?

Боје Међународног дана жена су љубичаста, зелена и бела.
„Љубичаста означава правду и достојанство. Зелена симболизује наду. Бела представља чистоту, мада је то контроверзан концепт.
Ове боје настале су у Женској социјалној и политичкој унији у Великој Британији”, каже се у кампањи з Међународни дан жена.

4. Зашто нам је Дан жена потребан?

„Родна равноправност неће бити постигнута скоро читав век”, према тврдњи из кампање Међународног дана жена, што се превасходно односи на Светски економски форум.
„Нико од нас неће доживети родну равноправност за живота, а највероватније неће ни многа наша деца.”
Штавише, скорашњи подаци из УН Жене показују да би пандемија корона вируса могла да избрише 25 година рада на повећању родне равноправности.
Због пандемије, жене обављају значајно већи број кућних послова, што може да утиче на то да имају мање времена за посао и образовање.
Упркос забринутости због корона вируса, протестне шетње одржане су широм света за Међународни дан жена 2020. године.
Иако је већина њих била мирна, у киргистанском главном граду Бишкеку, полиција је привела десетине активисткиња борбе за права жена након што су маскирани мушкарци наводно напали шетаче.
Активисткиње кажу да су се женска права погоршала у земљи.
Широм Пакистана, протестне шетње одржале су се у неколико градова упркос насилним претњама и петицијама.
А у Мексику је на улице изашло око 80.000 особа из протеста због повећаног насиља над женама, али је на крају повређено више од њих 60.
Иако је протест започео мирно, полиција каже да су неке групе бацале Молотовљеве коктеле, а полицајци су одговорили испаљивањем сузаваца.
У последњих неколико година, међутим, видели смо да је дошло до напретка и женски покрет је достигао неприкосновене размере.
Ове године је Камала Харис била инаугурисана као прва жена, прва црнкиња и прва Американка азијског порекла као америчка потпредседница.
Финска је 2019. године изабрала нову коалициону владу коју предводи пет жена, абортус је декриминализован у Северној Ирској, а у Судану је укинут закон који је контролисао како се жене понашају и облаче у јавности.
А ко може да заборави утицај који је извршила дискусија на тему #МеТоо, започета 2017, са хештегом на друштвеним мрежама, преко кога се дигао глас против искустава злостављања и сексуалних напада.
То је сада глобални феномен у порасту, који наставља да истиче неприхватљиво и непримерено понашање и довео је до многих судских пресуда високог профила.