Установљен је иницијативом америчког свештеника Кевина Заборнија, који је још 1986. године заговарао грљење као начин борбе против недостатка емотивног контакта.

Међународни дан загрљаја је годишњи празник ‘озваничен’ 1986. године у Мичигену, а обележава се 21. јануара. Колико пута дневно загрлите драгу вам особу? Почните то радити мало чешће. Данас заглите неког, загрљај отклања депресију, лоше расположење и чини вас срећнијим. Не штедите на загљајима, они су бесплатни…

Већини грађана ипак је више позната акција бесплатних загрљаја који се последњих година с времена на време деле на трговима већих градова иако ова акција није повезана са овим међународним даном.

Психолози сматрају како нам је дан загрљаја итекако потребан. Стручњаци тврде како нам пет до шест загрљаја дневно може учинити живот дужим и лепшим. Осим стручњака, закључио је то и један амерички свештеник Кевин Заборни који је 1986. године данашњи дан прогласио Међународним даном загрљаја. Загрљај је често био и предметом научних истраживања, које је водио др Џеј Гордон. Истраживања су показала да о грљењу зависи и наша интелигенција, па се верује да ће она деца коју се више грли бити интелигентнија од оне коју су родитељи мање грлили.

Кажу:

4 загрљаја су потребна за преживљавање

8 за одржавање

12 за напредовање.

 

 

Врсте загрљаја

Медвеђи загрљај – Једна рука иде преко рамена, а друга преко струка грљене особе, која грли на исти начин. Притом се особе гледају у очи. Загрљај је врло чврст, али не и прекомерно. У љубавној верзији, мушкарац може и подићи девојку с тла

Загрљај “слово А” – Тела су нагнута једно према другом, грли се с обе руке, једном преко рамена, а другом у пределу пазуха друге особе, а лица су припијена, тако да обе особе гледају у истом смеру. У неким земљама ово кратко грљење је за добродошлицу или поздрав.

Загрљај “Желим те на велики начин” – Двоје људи грли се с рукама обавијеним једно око друго – мушкарац држи девојку око струка, а она њега око врата, торза се дотичу, ноге испреплићу, стопала додирују.

Загрљај с тапкањем по леђима – Грљење с обе руке и тапкањем грљене особе с једном од њих. То значи: “Драг си ми, али ово је само пријатељски загрљај”.

Једноруки загрљај – Кратак загрљај десном руком друге особе. Типичан за мушкарце, када је порука: “Твој сам друг, али нисмо толико блиски”.

Безпрси загрљај – У контакту учествују руке и рамена, али ништа испод тог нивоа. Остаци тела су удаљени око 30-50 цм. Типичан за жене када се сусрећу с колегицама с којима су више формалне, а мање блиске.

Образни загрљај – Нежни загрљај било којег типа, стојећи или седећи, при коме се образи истакнуто додирују, док је рука обично на другој страни лица. Значење: “Жао ми је што си тужан”.

Чеони загрљај – Руке иду на рамена друге особе, а чела се наслањају једно на друго.

Загрљај “Око срца” – Сваки од грлитеља обухвата другога с једном руком испод пазуха, а другом изнад рамена, држећи прсте на врату са задње стране.

Загрљај “Врх главе” – Онај који стоји и грли с обе руке особу која седи, обухватајући јој главу или врат, с једном страном лица додирујући потиљак.

Бонтон грљења

– Поштуј простор око друге особе

– Затражи допуштење пре него што је загрлиш

– Загрљај је несексуални облик показивања привлачности или наклоности, па грљење треба бити с том чињеницом

– Загрљај је нежан и топао, није војни маневар

Данас заглите неког, загрљај отклања депресију, лоше расположење и чини вас срећнијим. Не штедите на загрљајима, они су бесплатни…

 

Загрлите данас све оне које волите!