Српска православна црква и верници данас прослављају Kрстовдан, који у црквеном учењу означава налажење крста на којем је разапет Исус Христос. Верници се током данашњег дана придржавају поста, једе се хлеб и грожђе, а бере се и посвећује босиљак. Крстовдан се увек обележава 14. септембра по старом, односно 27. септембра по новом календару.

Kрст је, према предању, 326. године пронашла царица Јелена, мајка цара Kонстантина, када је отишла у Палестину да посети света места. На вест да је Часни Христов крст пронађен, окупило се мноштво народа – сви су желели да га виде, додирну и целивају. Патријарх Макарије одлучио је да подигне Крст на једно узвишење. Тај дан се слави као Крстовдан, један од најзначајнијих празника у години.

 Током ратова крст се изгубио, а касније, када је поново нађен, његове делове узимали су верници у нади да имају велику моћ, пошто су направљени од светог дрвета.

 Док за многе друге празнике који су обележени црвеним словом важи да не треба спремати кућу, усисавати и радити друге сличне послове, на Kрстовдан је обрнуто. На данашњи дан је добро уредити кућу и тако је, условно речено, припремити за зиму.  

Постоје и обичаји да се на овај дан бере и посвећује босиљак. Иначе, верује се да они који не раде на данашњи дан било који од послова у кући неће имати среће целе године.