Деца често имају утисак да их родитељи не воле. Разлог томе је недовољна  комуникације унутар породице  на релацији родитељ – дете. О томе говори клинички психолог др Влајко Пановић, који је у Бачкој Паланци одржао предавање на тему “Kриза савремене породице”.

    “ Родитељи често постављају стереотипна питања када се деца врате из школе: „Шта је било у школи? Да ли је пала нека петица?“  Стога, деца често сматрају да је родитељима важна само школа, а не како се осећају, да ли им се нешто догодило на путу од школе до куће… То је замка коју сваки родитељ мора да препозна. Важније је да однегујемо здраву личност, него шта ће она постићи од образовања. Миран и стрпљив човек може да ствара и да ужива, а немиран се бави својим немирима  и не може да буде ни добар васпитач, ни добар радник или учитељ. Цивилизација управо све чини да нас стално држи у  стању узнемирености, узбуђености. Деца која одрастају у таквим илузијама, поклекну када се нађу у реалном животу, а тада изгубимо и могућност да разговарамо са њима, како бисмо им помогли не само да схвате и прихвате, већ и да направе промену у понашању – сматра Пановић.

    Велики број деце не спрема своју собу, не намешта кревет, нема времена, стрпљења, незна се када одлазе на спавање, ни када устају, доручкују, када уче. Родитељи покушавају да их мотивишу често на погрешан начин, кроз вику, галаму, притисак и уцену. Наравно, као резултат тога долази бес, инат или уцена са дечје стране.  Стога је, сматра Пановић,   важно да у кући постоји место које би могло да се назове модерно огњиште. Разговарајмо, да бисмо могли да разрешимо сукобе, дилеме, неспоразуме или неслагања, јер они су разумљиви део одрастања. Свако, на жалост, у својој соби четује, сурфује,порукује, а живот пролази поред нас. Човек је некада организовао своје време на основу планирања неких крупних догађаја, а данас ћете често чути коментар како време убрзава и да се људи не радују више ничему. 

 

  Деца постају жртве бомбардовањем информацијама споља, чиме им се ремети  спонтаност маште коју замењује дириговани свет виртуелног,  који деца често помешају са реалним. Тај наопаки свет њих чини узнемиреним.  Да би избегли све те замке савременог живота, морамо да се бавимо својом децом, како би она разумела реалност у којој одрастају “,  порука је др Влајка Пановића.    

Овај текст настао је у оквиру пројекта који спроводи портал Радио и телевизија Бачка Паланка “Изазови породице у 21. веку” (како сачувати породицу, брак и породичне вредности), а који је суфинансиран из буџета Републике Србије – Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту и овом тексту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Deti majú často dojem, že ich rodičia ich nemajú radi. Dôvodom je nedostatočná komunikácia v rodine medzi rodičom a dieťaťom. Hovorí o tom klinický psychológ Vlajko Panovič, ktorý prednášal na tému „Kríza modernej rodiny“ v Báčskej Palanke.

„Rodičia často kladú stereotypné otázky, keď sa ich deti vrátia zo školy:„ Čo bolo v škole? Takže si deti často myslia, že rodičia sú dôležití iba pre svoju školu, nie ako sa cítia, ak sa im niečo stalo na ceste zo školy do domu … Je to pasca, ktorú musí každý rodič uznať. , Je dôležitejšie starať sa o zdravú osobnosť, ako to, čo sa dosiahne vzdelávaním. Pokojný a trpezlivý človek sa môže tvoriť a užívať si, a nepokojný človek sa vysporiada so svojou nepokojom a nemôže byť ani dobrým vychovávateľom, ani dobrým pracovníkom alebo učiteľom. Civilizácia robí všetko pre to, aby nás udržala v stave vzrušenia a vzrušenia. Deti, ktoré vyrastajú v takýchto ilúziách, kľačia, keď sa ocitnú v reálnom živote, a potom stratia príležitosť hovoriť s nimi, aby im pomohli nielen porozumieť a prijať, ale tiež zmeniť správanie, – povedal Panovič. Mnoho detí si nepripravuje svoju izbu, neprináša posteľ, nemá čas, trpezlivosť, nevie kedy idú spať, keď vstávajú, majú raňajky, keď študujú. Rodičia sa ich snažia motivovať často nesprávnym spôsobom, a to prostredníctvom kričania, hluku, tlaku a vydierania. Výsledkom je, že hnev, zloba alebo vydieranie pochádzajú samozrejme zo strany detí. Preto je dôležité, aby v dome bolo miesto, ktoré by sa dalo nazvať moderným krbom. Porozprávajme sa, aby sme mohli vyriešiť konflikty, dilemy, nedorozumenia alebo nezhody, pretože sú pochopiteľnou súčasťou dospievania. Každý, bohužiaľ, vo svojej izbe, chatuje, surfuje, posúva správy a život nás prechádza okolo. Človek organizoval svoj čas na základe plánovania veľkých udalostí, a dnes budete často počuť komentáre o tom, ako sa čas zrýchľuje a ľudia sa tešia na nič iné. Deti sa stávajú obeťami bombardovania informácií zvonku, čím narúšajú spontánnosť fantázie, ktorá je nahradená vodiacim svetom virtuálu, ktorý si deti často zamieňajú so skutočným. To, že svet hore nohami ich robí nervóznymi. Aby sme sa vyhli týmto úskaliam moderného života, musíme sa vysporiadať s našimi deťmi, aby pochopili realitu, v ktorej vyrastajú, “uviedol Dr. Vlajko Panović.

Text bol napísaný v rámci projektu realizovaného portálom Rozhlasu a televízie Báčka Palanka “Výzvy rodiny v 21. storočí” (ako zachovať rodinu, manželstvo a rodinné hodnoty), ktorý je spolufinancovaný z rozpočtu Srbskej republiky – Ministerstvo kultúry a informovania. Názory vynesené v podporenom projekte a v napísanom texte nemusia obhajovať názory orgánov ktorý udelil prostriedky.