Ministar odbrane Bratislav Gašić otvorio je danas, u Domu Vojske Srbije u Beogradu, Međunarodnu konferenciju „Žene i lideri u oblasti bezbednosti i odbrane: rezultati i naredni koraci“.
On je istakao da mu je čast i zadovoljstvo što ima priliku da pozdravi učesnike i otvori značajnu konferenciju posvećenu ulozi žena lidera u oblasti bezbednosti i odbrane. Kako je istakao, tema odražava ne samo promene u našem društvu, već i neophodnost da prepoznamo i unapredimo ulogu žena u oblastima koje su tradicionalno smatrane pretežno muškim.

– Reč je o promenama od velikog značaja za unapređenje našeg kolektivnog bezbednosnog okvira, jer bez ravnoteže, inkluzije i različitosti u liderstvu, bezbednost i odbrana ne mogu biti efikasni. Uloga žena u sektoru bezbednosti i odbrane nije novina, jer su žene u prošlosti, kroz istoriju, igrale različite uloge – bile su i borci i stratezi, politički lideri i mirovni pregovarači. Kroz različite oblike angažovanja, žene unose novu perspektivu, a to je upravo ono što je potrebno za efikasnu i odgovornu bezbednosnu i odbrambenu politiku. Uloga žena u ovoj oblasti nije samo pitanje ravnopravnosti, već i unošenja drugačijih pristupa, iskustava i sposobnosti – rekao je ministar odbrane.

Prema njegovim rečima, naša zemlja je poslednjih godina učinila značajan napredak u pogledu rodne ravnopravnosti te dodao da je pred nama još mnogo posla i da je potrebno da svi zajedno, kroz dijalog i saradnju, stvorimo ambijent u kojem žene mogu ostvariti svoj puni potencijal u ovom sektoru – bez predrasuda, ograničenja, uz punu podršku i mogućnosti za napredovanje.

– Ukratko bih želeo da izložim postignuća koja smatram najznačajnijim, kada je reč o Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, jer o njima će detaljnije biti reči tokom dvodnevne konferencije. Definisali smo sopstvenu poziciju u odnosu na dominantne trendove u svetu, unapredili normativno-pravni okvir, koji je posledica usklađivanja sa međunarodnim dokumentima iz ove oblasti, teorijski utemeljili oblast kroz naučnoistraživačke projekte, prvi put u istoriji srpske vojske počeli s praksom školovanja devojaka na Vojnoj akademiji i Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije, Vojnoj gimnaziji i Srednjoj stručnoj vojnoj školi, povećali informisanost i motivisanost devojaka za taj vid školovanja. Ukoliko ispunjavaju propisane kriterijume, omogućeno im je učešće u svim oblastima karijernog i akademskog usavršavanja, čime je otvoren put ka njihovoj većoj zastupljenosti u Vojsci Srbije i zauzimanju komandnih i rukovodećih dužnosti – istakao je ministar Gašić i rekao da učešće pripadnica Vojske Srbije u međunarodnim mirovnim misijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije, takođe, predstavlja značajan aspekt integrisanja žena u oružane snage te da je u 2023. godini taj procenat iznosio skoro 14 odsto.

Ministar odbrane naglasio je da se u proteklom periodu predano radilo na unapređenju položaja žena u sistemu bezbednosti i odbrane putem institucionalnih tela i mehanizama rodne ravnopravnosti.

– Sprovođenjem ovih aktivnosti i mera, uklanjane su barijere za ravnopravno učešće žena i njihovu punu participaciju u svim procesima. Kao rezultat opredeljenosti Ministarstva odbrane da kontinuirano sprovodi politiku jednakih mogućnosti, načinjen je još jedan korak ˗ u 2022. godini u Sektoru za ljudske resurse formirana je posebna organizaciona celina ˗ Kancelarija za rodnu ravnopravnost, čiji su zadaci usko povezani sa aktivnostima na unapređenju rodne ravnopravnosti i sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Jedan od pokazatelja očiglednog napretka i rezultat svih pomenutih procesa, jeste i kontinuirano povećanje zastupljenosti žena koje sada čine više od 26 procenata pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije – rekao je ministar Gašić napomenuvši da je Srbija svoju posvećenost sprovođenju Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iskazala usvajanjem, do sada, dva nacionalna akciona plana, a u toku je i izrada trećeg, čiji je nosilac izrade upravo Ministarstvo odbrane.

Kako je naglasio ministar Gašić, usvajanjem tog dokumenta, naša zemlja svrstava se u red onih država koje uvažavaju značaj ravnopravnog učestvovanja muškaraca i žena u prevenciji i rešavanju konflikata i promovisanju kulture trajnog i održivog mira, s ciljem dostizanja standarda rodne ravnopravnosti.

– Koristim ovu priliku da izrazim zahvalnost svim pripadnicama Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koje su, angažujući se u planiranju, organizaciji i koordinaciji saradnje sa našim partnerima u realizaciji različitih aktivnosti na unapređenju rodne ravnopravnosti u našem sistemu, pokazale visoku motivisanost, dokazujući tako da smo spremni i da prihvatamo pozitivne tekovine savremenog doba i sprovodimo politiku jednakih mogućnosti. Smatramo da je važno i potrebno održavanje ovakvih skupova, posebno u kontekstu savremenih izazova i pretnji i verujemo da će naša saradnja, razmena iskustava, sinergija i posvećenost u ovih nekoliko dana doprineti da sa ovog mesta uputimo jasnu poruku i pružimo snažnu podršku ženama i njihovom učešću u izgradnji i očuvanju mira. Nadamo se i da će ovo biti prilika da unapredimo postojeće i pronađemo neke nove modalitete budućih aktivnosti. Na taj način ističemo da Srbija nastavlja da bude pouzdan partner u promovisanju međunarodnog mira i saradnje, s naglašenom ulogom žena u tim procesima – rekao je ministar odbrane i proglasio Konferenciju otvorenom.

Učesnicima Konferencije obratila se ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura koja je istakla da rodna ravnopravnost nije deklarativna vrednost, već da mora biti integrisana u svakodnevni rad institucija, posebno u sektoru bezbednosti i odbrane.

– To nisu samo ukrasne reči kojima se treba razmetati, već neotuđiva vrednost svake stabilne, snažne, moderne države. Posebno ističem činjenicu da su žene danas zastupljene na svim nivoima Ministarstva odbrane uključujući visoke komandne pozicije u vojsci, policiji i bezbednosnim službama – naglasila je Macura i rekla da je broj žena u vojsci i policiji značajno povećan, što pokazuje da rodna politika daje konkretne rezultate.

Pomoćnica ministra za antidiskriminacionu politiku i rodnu ravnopravnost u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Nina Mitić, u svom obraćanju, istakla je da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog snažno podržava sve aktivnosti koje vode efikasnijoj primeni Rezolucije 1325 i u tom kontekstu podržava jačanje ženskog liderstva u sistemu bezbednosti i u odbrani.

Otvaranju su prisustvovali pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, panelisti i učesnici Konferencije iz zemlje i inostranstva.

Na dvodnevnoj konferenciji u Domu Vojske Srbije govoriće se o jubileju – 25 godina od usvajanja Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost, o značaju karijernog razvoja za povećanu zastupljenost žena u uniformi na rukovodećim pozicijama u sektoru bezbednosti, zatim o ženama liderima u mirovnim operacijama izgradnje mira – izazovi i naučene lekcije. Takođe, biće reči o ulozi rodno odgovornog liderstva u postizanju nulte tolerancije prema rodno zasnovanoj diskriminaciji i o odgovornosti obrazovnih institucija u stvaranju lidera za 21. vek i perspektivama ženskog liderstva – liderske prakse i strategije otpornosti, prepreke i mogućnosti za žene lidere.

Izvor i foto: Ministarstvo odbrane