Novi Zakon o energetici uvodi nove kategorije – “dinamične tarife” kada je reč o ceni struje, a “aktivan kupac” omogućava vraćanje viškova električne energije u mrežu, izjavila je za RTS ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Do kraja grejne sezone cilj je da ne bude poskupljenja struje i gasa, ali to podrazumeva krajnje racionalnu potrošnju električne energije, ističe ministarka.
Pored zelenog svetla za nuklernu energiju i kapcitete na vodonik Novi srpski Zakon o energetici – uvodi više novina za domaćinstva, privredu i investitore. Prvi put Zakon o energetici definiše i pojam “aktivnog kupca”.
“Na taj način želimo da stimulišemo sve one koji prozvode električnu energiju za svoje potrebe, da viškove vrate u mrežu, ali da se ne ugrozi sistem, pre svega kada je u pitanju naša mreža”, rekla je ministarka rudarstva i energetike.
Uvode se i dinamične tarife koje se odnose na cene električne energije.
“To je pre svega usaglašavanje sa evropskom regulativom, mi smo uveli crvenu i zelenu tarifu pre 30 godina. Ono što je bitno da energetski budemo ekonomičniji i da racionalno trošenje energije. Ovakve tarife zahtevaju i digitalizaciju, zbog toga nastavljamo sa zamenom brojila. U narednoj godini planirana je ugradnja još oko 600.000 brojila”, rekla je ministarka Dubravka Đedović Handanović.
Ministarka naglašava da nam u narednim godinama treba više električne energije.
“Prvi put preuzimamo novi termo blok ‘Kostolac 3’ koji su radili kineski partneri. To je značajno jer su naša postrojenja stara i po 40 godina. Otvorićemo prvi solarni parki i novi vetro park, u toku decembra biće završen remont prvog agregata u Bajnoj Bašti posle 42 godine, a drugi agregat biće remontovan sledeće godine”, rekla je ministarka Đedović.
Zakon o energetici otvorio je vrata i za razvoj nuklearne energije. Francuski EDF radi Studiju o primeni nuklearne enegije u Srbiji.
“Otvaramo vrata da u našem energetskom miksu imamo i nuklearnu energiju. Pre svega traba da razvijemo tri faze primene nuklearne energije, a studija koju radi francuski EDF treba da pokaže koja tehnologija bi bila najprikladnija za naš energetski sistem”, rekla je ministarka rudarstva i energetike.
Energetska efikasnost je veoma važna i uskoro počinje kontrola zgrada koje su ušle u projekt energetske sanacije u 14 gradova Srbije.
“Počinju energetski pregledi zgrada u 14 gradova Srbije, i obuhvatiće oko 700 zgrada. Cilj je da, pre svega, dođemo do energetski efikasnih stambenih jedinica. Taj projekat je vredan oko 65 miliona evra, od čega 15 miliona evra dolazi iz donacija. Građani ne bi trebalo da osete te troškove, država će omogućiti subvencije, i nadamo se da će to u velikoj meri biti prihvaćeno, i da će radovi na tim zgradama početi krajem sledeće godine”, rekla je Đedović Handanović.
Kada je reč o cenama struje i gasa, u novu godinu ulazimo sa starim cenama i cilj je da se one zadrže do kraja grejne sezone. Ministarka Đedović zbog toga apeluje na građane da budu ekonomični i vode računa o potrošnji električne energije.
Izvor: RTV