- “Sve što krijemo u fioci” – Olivija Ruis
„To je ono što želim da zapamtiš. Naše boje. Tople, iskrene. Želim da te ove žene koje čine tvoje porodično stablo – tako različite, tako žive, tako složene – inspirišu i pomognu ti da saznaš ko si, kakvih putovanja i kakvih strasti si plod.“
Stara drvena komoda, sa svojih deset fioka u raznim bojama, sada je pred njom. Od detinjstva je maštala o njoj, ali nikada nije smela ni da je dodirne. Bila je to jedina tajna bake Rite, Abuele, jedina stvar koju nisu delile. Ipak, bake više nema i ona je nasledila komodu, bez nekog očiglednog objašnjenja. Zbog toga je pomalo uplašena kada se približi komodi, oseća kao da će se dogoditi nešto posebno. I zaista, jeste posebno. U svakoj fioci skriven je jedan predmet. Naizgled sasvim obični, ti predmeti otkrivaju priču o baki kakvu nikada nije poznavala.
Svaki predmet krije čitav jedan život. Svaki predmet čuva duboku ljubav, iluzije, uspomene, sudbinu žene koja je ostala sama i trudna, i koja gleda kako joj sreća izmiče, sve dalje i dalje, ali ne odustaje. Ta žena bila je Rita.
Knjiga godine u Francuskoj spaja fragmente rasutih života nekoliko generacija temperamentnih i tvrdoglavih žena: od Španije do Francuske, u hiljadu boja, u simfoniji zvukova i buketu mirisa. Priča prepuna nežnosti ali i strasti, za sve one koji veruju da se sreća krije u sitnicama i da nikad nije kasno da se napravi novi korak, da se krene iz početka.
- “Zid tajni” – Ljiljana Šarac
Nadahnjujuća priča o isceljujućoj snazi ljubavi
Ljiljana Šarac bravurozno gradi zaplet u čijem je središtu Lidija, tridesetogodišnjakinja koja se nakon borbe sa opakom bolešću i neočekivanog razvoda upušta u renoviranje kuće. U zidu pronalazi skrivenu beležnicu. Nosi je na Tasos, gde u okrepljujućoj majskoj tišini shvata da je pronašla dnevnik srpske princeze Jelene Karađorđević, ćerke kralja Petra Prvog i unuke knjaza Nikole. Upoznaje se sa životom ove fascinantne žene koju je sudbina vodila od rodnog Cetinja, preko Beograda, Ženeve do Sankt Peterburga i okrilja carske porodice Romanov. Dnevnički zapisi se prekidaju usred tragičnih događaja 1917. Lidija shvata da princezinu priču mora da dovrši sama. Sticajem srećnih okolnosti, na najzelenijem grčkom ostrvu upoznaje nekoga ko će joj u tom istraživanju pomoći, a ujedno probuditi njene uspavane emocije.
- “Mališani pred ekranima” – dr An-Liz Dikanda
Dr An-Liz Dikanda, lekar specijalista Službe za zdravstvenu zaštitu majke i deteta (PMI), zabrinula se kada je, u periodu od 2003. do 2017. godine, primila sedam puta veći broj dece sa smetnjama u razvoju nego uobičajeno – decu netolerantnu na stres, sa kašnjenjem i smetnjama nalik na poremećaje iz spektra autizma. Jedno zapažanje je jasno: 95% dece sa smetnjama koja dolaze na konsultacije kod dr Dikande prekomerno je izloženo ekranima. Upozoravajući na ovaj problem, najpre preko interneta a zatim ovom knjigom, dr Dikanda želi da dopre do što većeg broja ljudi radi buđenja kolektivne svesti o opasnosti ekrana po zdravlje čitave generacije, a najpre onih najmlađih. Zaokupljujući snažno dečju pažnju, ekrani ih u stvari lišavaju ljudskih interakcija i čulnog otkrivanja sveta, neophodnih za razvoj njihovog mozga. Srećom, smetnje nastale usled prekomerne izloženosti ekranima umnogome mogu da se otklone ako se otkriju i obuhvate tretmanima na vreme.