Svaki roditelj želi da zna da je njihovo dete sigurno. Kada govorimo o bezbednosti, jedno od najvažnijih područja na kojem se mora obratiti pažnja jeste bezbednost dece u saobraćaju. Saobraćajne nesreće su ozbiljan problem, a deca su često najranjivija žrtva. Podaci o stradanju dece u Republici Srbiji daju jasnu sliku nedovoljne brige o najranjivijim članovima našeg društva.

Postoji nekoliko ključnih aspekata koji se moraju razmotriti kako bi se poboljšala bezbednost dece u saobraćaju, a to je na prvom mestu edukacija dece o osnovnim pravilima bezbednosti u saobraćaju koja bi trebala početi kod kuće a kasnije se širiti kroz školski sistem.

Deca trebaju naučiti o pravilnom prelasku ulice, pravilnom nošenju kaciga tokom vožnje bicikla ili skutera, i opasnostima vožnje na trotinetima. Takođe, važno je učiti ih kako da budu pažljivi pešaci i vozači u budućnosti. Roditelji bi trebalo da obezbede svojoj deci odgovarajuću opremu, kao što su kacige za biciklizam, štitnici za kolena i laktove, kako bi se smanjio rizik od povreda u slučaju nesreće.

Mlađa deca trebaju biti pod nadzorom odraslih osoba dok su u saobraćaju. Odrasli treba da ih nauče pravilima i pravilima ponašanja u saobraćaju. Roditelji i škole trebaju zajedno raditi na obezbeđivanju bezbednih školskih puteva za decu. Ovo uključuje postavljanje bezbednih prelaza za pešake, znakova za smanjenje brzine i obuku vozača da budu pažljiviji u blizini škola.

Kampanje za podizanje svesti o bezbednosti dece u saobraćaju trebale bi biti kontinuirane. To može uključivati kampanje putem medija, edukativne događaje u školama i zajednicama, kao i saradnju sa lokalnim vlastima i organizacijama civilnog društva. Takođe jedan od načina da se poboljša bezbednost i nadzor nad decom u saobraćaju jesu i aplikacije i uređaje i za praćenje kretanja  dece u realnom vremenu kako bi se osiguralo da su sigurni dok su van kuće.

U Srbiji, bezbednost dece u saobraćaju regulisana je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima. Ovaj zakon postavlja niz pravila i propisa koja se odnose na bezbednost dece, uključujući i decu kao bicikliste i pešake.

Neke od najvažnijih i ključnih tačaka iz zakona vezanih za bezbednost dece u saobraćaju su:

1. Obavezno korišćenje dečijih autosedišta: Prema zakonu, deca mlađa od 12 godina ili manja od 150 cm dužine moraju koristiti dečija autosedišta prilagođena njihovoj težini i uzrastu. Ova sedišta obavezna su za decu koja se prevoze u vozilima.

Vozači koji ne poštuju ovaj zakon mogu biti kažnjeni novčanom kaznom, a broj kaznenih poena koji se dodeljuju vozaču zavisi od težine prekršaja. Takođe, deca koja se ne prevoze u odgovarajućim auto sedištima mogu biti ozbiljno povređena u slučaju saobraćajne nesreće.

2. Nošenje kaciga za bicikliste: Zakon zahteva da deca mlađa od 14 godina moraju nositi kacige dok voze bicikl na javnim putevima.

3. Odgovarajuća brzina vožnje u blizini škola i u naseljenim mestima: Zakon postavlja ograničenja brzine vožnje u blizini škola i u naseljenim mestima kako bi se obezbedila bezbednost dece koja pešače ili voze bicikl.

4. Nadzor odraslih: Odrasli vozači ili roditelji su odgovorni za nadzor i sigurnost dece u saobraćaju. To uključuje osiguravanje da deca koriste odgovarajuću opremu i pridržavaju se pravila.

5. Pravilno prelaženje ulice: Deca moraju naučiti pravilno prelaziti ulicu na obeleženim prelazima za pešake ili na mestima gde je to bezbedno.

6. Vožnja bicikla po trotoarima: Zakon takođe postavlja određena pravila o vožnji bicikla po trotoarima i stazama, u zavisnosti od uzrasta deteta.

 

U mnogim zemljama, uključujući Srbiju, postoji niz odredbi zakona o bezbednosti dece u saobraćaju koje se često ne poštuju. Ovo može biti posledica različitih faktora, uključujući nedostatak svesti, nepravilno obrazovanje, neodgovornost vozača i roditelja, i druge faktore.

Najčešće, rešavanje ovih problema zahteva kombinaciju edukacije, svesti, strožih sprovođenja zakona i zajedničkog napora roditelja, vozača, obrazovnih institucija i lokalnih vlasti. Osvestiti javnost o značaju bezbednosti dece u saobraćaju i pružiti pristup sigurnosnoj opremi mogu doprineti smanjenju broja povreda i nesreća u kojima su deca uključena.

Mere i sankcije za nepoštovanje zakona o bezbednosti dece u saobraćaju koje se primenjuju u Srbiju, imaju za cilj da se primenjuju kako bi se obezbedila disciplina i odvratila nepoželjna ponašanja koja ugrožavaju bezbednost dece u saobraćaju.

Neke od najćešćih i uobičajenih mera i sankcija koje se primenjuju su : novčane kazne, oduzimanje dozvole, kazne za ponavljače ukoliko se ponovi prekršaj vezan za bezbednost dece, u slučajevima ozbiljnih prekršaja vozilo može biti oduzeto, dok u najozbiljnijim slučajevima, sudovi mogu naložiti zatvorsku kaznu za prekršioce zakona o bezbednosti dece u saobraćaju, posebno ako su prekršaji doveli do ozbiljnih povreda ili smrti.

Bezbednost dece u saobraćaju treba biti prioritet za svako društvo. Roditelji, škole, lokalne vlasti i zajednice trebaju sarađivati kako bi se obezbedilo da deca imaju siguran i bezbedan put do škole, parkova i drugih mesta. Investiranje u bezbednost dece u saobraćaju nije samo odgovornost, već i obaveza prema budućim generacijama. S obzirom na ozbiljnost bezbednosti dece u saobraćaju, država Srbija primenjuju stroge mere kako bi se osiguralo da se zakoni poštuju i da se deca zaštite. Roditelji, vozači i svi u zajednici trebaju biti svesni zakona i pridržavati se njih kako bi se obezbedila bezbednost dece u saobraćaju.

 

Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.