Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Uprava za veterinu donelo je rešenje:

I. Područje u poluprečniku od najmanje 3 km od žarišta na lokaciji jezero (park prirode) Tikvara opština Bačka Palanka, Južnobački upravni okrug proglašava se ZARAŽENIM i obuhvata naseljena mesta:

Bačka Palanka u opštini Bačka Palanka, Južnobački upravni okrug a područje u poluprečniku od najmanje 10 km od žarišta na lokaciji jezero (park prirode) Tikvara opština Bačka Palanka, Južnobački upravni okrug proglašava se UGROŽENIM i obuhvata naseljena mesta:

Karađorđevom Obrovac, Neštin i Vizić na teritoriji opštine Bačka Palanka i Ljuba, Sot i Molovin na teritoriji opštine Šid, Sremski upravni okrug, od zarazne bolesti AVIJARNA INFLUENCA (Pestis avium, Highly pathogenic avian influenza) KOD Divljih ptica sojem virusa H5N1.— izazvana visoko patogenim.

 

II. Na ZARAŽENOM području, radi suzbijanja i iskorenjivanja bolesti avijarna influenca kod divljih ptica, sprovodiće se sledeće mere:

1) popis gazdinstva kao i klinički pregled živine i ptica na gazdinstvima počevši od rubnih delova zaraženog područja prema središtu odnosno žarištu zaraze, u što kraćem roku;

2) periodični klinički pregledi živine i ptica, posle sprovedenog pregleda iz tačke

3) a po potrebi uzorkovanje materijala i upućivanje na laboratorijska ispitivanja; 3) klinički pregled živine na gazdinstvima sa intenzivnom živinarskom proizvodnjom uz primenu mera predostrožnosti i od strane lica koja nisu bila u kontaktu sa živinom na drugim gazdinstvima u zaraženom ili ugroženom području;

4) primena biosigurnosnih Mera Na gazdinstvima uključujući postavljanje dezinfekcionih barijera na ulazima i izlazima sa gazdinstva, držanje živine i ptica i sprečavanje kontakta sa divljim pticama i drugom živinom;

5) zabrana okupljanja živine i ptica na sajmovima, izložbama, takmičenjima, pijacama,

6) kao i druge vidove okupljanja živine i ptica; zabrana naseljavanja lovišta pernatom divljači i prometa pernate divljači u toku trajanja zaraze, odnosno za vreme trajanja mera;

7) zabrana lova pernate divljaču, u skladu sa posebnim propisom;

8) zabrana prometa i iznošenja živine, jednodnevnih pilića, ptica i leševa sa gazdinstava unutar područja;

9) zabrana prometa priplodnih jaja iz zaraženog područja;

10) provoz pošiljki živine, ptica, jednodnevnih pilića, jaja isključivo glavnim putevima i železnicom kroz zaraženo područje, uz odobrenje veterinarskog inspektora, kao i zabrana zaustavljanja vozila, pretovara i istovara pošiljki;

11) zabrana prometa živinskog mesa, mesa pernate divljači i proizvoda od živinskog mesa iz zaraženog područja, osim mesa i proizvoda dobijenih od živine koja potiče izvan zaraženog područja, ili dobijenih od živine koja je zaklana najranije 21 dan od pojave prve infekcije na gazdinstvu; ovakvo meso i proizvodi ne smeju doći u kontakt sa mesom i proizvodima poreklom od živine iz zaraženog područja;

12) zabrana iznošenja stajnjaka, upotrebljene prostirke i osoke sa gazdinstva u zaraženom području i njihovo raznošenje na oranicama pre završetka postupka biotermizacije.

 

Izuzetno od odredbi iz stava II. dispozitiva ovog rešenja može se odobriti iznošenje stajnjaka, upotrebljene prostirke i osoke sa gazdinstva u zaraženom području, na kojima se primenjuju biosigurnosne mere i na odgovarajući način kojim se uništava uzročnik bolesti.

Na UGROŽENOM području, radi suzbijanja i iskorenjivanja bolesti avijarna influenca kod divljih ptica, sprovodiće se sledeće mere:

1) popis svih gazdinstva unutar ugroženog područja;

2) primena biosigurnosnih mera na gazdinstvima uključujući postavljanje dezinfekcionih barijera na ulazima i izlazima sa gazdinstva, držanje živine i ptica i sprečavanje kontakta sa divljim pticama i drugom živinom;

3) kontrola prometa živine, ptica i priplodnih jaja;

4) zabrana prometa živine i ptica u periodu od 15 dana od dana uspostavljanja ugroženog područja;

5) zabrana okupljanja živine i ptica na sajmovima, izložbama, takmičenjima, pijacama

kao i drugi vidovi okupljanja živine i ptica;

6) zabrana naseljavanja lovišta pernatom divljači i prometa pernate divljači do prestanka mera sprečavanja širenja, suzbijanja i iskorenjivanja bolesti visoko patogene AI u zaraženom području;

7) zabrana lova pernate divljači, u skladu sa posebnim propisom.

Pored navedenih mera, mogu se sprovoditi i dodatne mere zaštite u zaraženom i ugroženom području, na osnovu epizootiološke procene rizika širenja bolesti uključujući i preventivno ubijanje prijemčivih životinja na kontaktnim gazdinstvima, odnosno površinama, uz odobrenje Ministarstva, a u cilju sprečavanja širenja, suzbijanja i iskorenjivanja avijarne influence.

 

IV. Odstupanja od mera zabrane iz stava I. i II. dispozitiva ovog rešenja a koje se sprovode u zaraženom i ugroženom području, u zavisnosti od epizootiološke situacije mogu biti odobrena u skladu sa Pravilnikom o utvrđivanju mera za rano otkrivanje, dijagnostiku, sprečavanje širenja, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti avijarna influenca, kao i načinu njihovog sprovođenja (Sl. glasnik RS br. 7/10).

Ѵ.Trajanje sprovođenja mera u zaraženom i ugroženom području od zarazne bolesti AVIJARNA INFLUENCA (Pestis avium, Highly pathogenic avian influenza)- kod divljih ptica izazvane visoko patogenim sojem virusa H5N1 propisano je Pravilnikom o utvrđivanju mera za rano otkrivanje, dijagnostiku, sprečavanje širenja, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti avijarna influenca, kao i načinu njihovog sprovođenja (Sl. glasnik RS br. 7/10).

VI. Sredstva za sprovođenje naređenih mera u cilju sprečavanja širenja, suzbijanja i iskorenjivanja bolesti visoko patogene avijarne influence, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

 

Obrazloženje

Dana 2.11.2023. godine nadležnom veterinarskom inspektoru opštine Bačka Palanka u Južnobačkom upravnom okrugu prijavljeno je od strane Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode da su građani našli iznemoglog labuda u parku prirode Tikvara, šetalište Milana Janića bb. Labud je odnet u Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“ radi uzimanja potrebnih uzoraka za dijagnostičkih ispitivanja odnosno utvrđivanja genoma virusa Avijarne influence i radi tipizacije virusa na N podtipove. Na osnovu ispitivanja organa uginulog bolesnog galeba od strane Naučnog instituta za veterinarstvo „Novi Sad” iz Novog Sada, utvrđeno je prisustvo genoma virusa Avijarne influence, potipa N5 ( izveštaj o ispitivanju broj: 20744 od 07.11.2023. godine)

Uzorak je dana 7.11.2023. godine poslat u VSI „Kraljevo“ kao Nacionalnu referentnu laboratoriju za Avijarnu influencu na potvrdna ispitivanja, gde je potvrđeno prisustvo virusa visoko patogene influence H5N1 ( izveštaj broj 12100 od 10.11.2023.godine VSI „Kraljevo“), na osnovu čega je rešeno kao u dispozitivu rešenja.