Stara izreka “na mlađima svet ostaje”, nikada nije zvučala optimističnije nakon vesti iz Osnovne škole “Braća Novakov” u Silbašu. Malo mesto u okolini Bačke Palanke može da se pohvali da su učenici zajedno sa nastavnim osobljem ovog leta čitavom društvu održali čas brige o životnoj sredini.
– Naši učenici su zajedno sa nastavnicima prikupili su 1.000 kilograma reciklažnog papira i veeeeliku količinu čepova koji su prosleđeni ekipi “Čepom do osmeha”, pohvalila je svoje đake učiteljica Dara Krunić.
Njihov dobar primer nije stao na tome. Oni su odlučili da u mlađe generacije usade dugotrajnu svest o značaju reciklaže za životnu sredinu.
“Svaka učionica pored kante za smeće ima dve kante za papir i za plastiku. U zbornici se nalazi kutija za baterije. Iako su mnogi sumnjali u akciju ispalo je odlično i ovo nastavljamo da radimo i u predstojećoj školskoj godini”, objasnila je Dara Krunić, a preneo je Instagram profil “Okrenimo na čisto”.
Dve učiteljice su imale za cilj da motivišu decu da pomognu životnoj sredini, ali i vršnjacima koji imaju posebne potrebe i u tome su i uspele.
“Zaista smo koleginica i ja dale sve od sebe da uspemo u tome. I verujte da smo i kolege i decu motivisale obezbedile mnoooogo lepih nagrada i zaista je sve bilo prelepo. Ovakve priče treba da dođu do svih škola. Ovo jeste zahtevno ali je lepo, deca su bila toliko srećna. A uradismo dobro delo I za decu sa posebnim potrebama i za našu planetu”, zaključuje učiteljica.
Značaj prikupljanja i reciklaže papira
Prikupljanje starog papir za reciklažu u Srbiji ima dugu istoriju. Da li ste znali da Fabrika kartona Umka proizvodi i reciklira karton već više od 80 godina te da je njena osnovna sirovina upravo stari papir? Gotovo 60% svoje sirovine fabrika prikuplja na teritoriji naše zemlje. Fabrika kartona Umka je najveći recikler ambalažnog otpadnog papira i kartona u Srbiji, sa mogućnošću reciklaže i preko 500 tona dnevno!
Životni ciklus papira počinje sečom drveća, nastavlja se proizvodnjom celuloze tokom koje se troši velika količina vode (primera radi, za izradu jednog papira A4 formata potroši se 10 litara vode), a u najgorem slučaju njegov životni vek se završava spaljivanjem ili odlaganjem na deponije usled čega dolazi do ispuštanja ugljen dioksida u atmosferu. Dobra vest je da ovako pesimističan životni ciklus može da se zaustavi upravo reciklažom
Reciklažom 1 t starog papira sačuva se 17 stabala. Reciklažom iste količine kancelarijskog papira sačuva se 24 stabla, uštedi se 4.200 kW električne energije i 32.000 l vode. Za proces reciklaže potrebno je 40 odsto manje energije nego za proizvodnju papira od celuloze. Emisija zagađujućih materija u vazduh je za oko 75 odsto manja u odnosu na proizvodnju hartije od primarnih vlakana (celuloze).
Dakle, otpad je neophodno razdvajati prema vrstama jer samo odovojeno sakupljen otpad predstavlja sirovinu koja se može iskoristiti i reciklirati. Reciklaža starog papira predstavlja lek, ona nije magičan štapić i neophodno je da ispunimo određene uslove kako bi bila uspešna.
Izvor: Blic
Foto: Ustupljene fotografije