Под слоганом „Кретање“, овогодишње издање ФЕП-а публици приближава неке од најважнијих тема данашњице. Теме које се тичу наше локалне средине, али и читавог света. Стављајући покрет у фокус скрећемо пажњу на важност прихватања других, другачијих људи и култура. Кретање је путовање, промена, разумевање и домаћински однос према свима онима који далеко од свог дома траже уточиште. Оно се не односи само на наше кретање, одласке и доласке, односи се и на живот наше планете у тренутку највеће еколошке кризе и климатских промена.
Након две године стајања у истом месту изазваним пандемијом вируса корона, време је да кренемо даље, а за то је потребно да се покренемо. Кроз четири главне теме – избегличка криза, еколошка криза, путовања и покрет, 28. ФЕП бачкопаланачкој публици и свима онима који крај августа проведу у нашој средини, доноси разноврсан, пажљиво селектован, едукативан и уметнички програм.
У такмичарском програму, представиће се чак 10 трупа из наше земље, региона, али и Данске и Аустрије са најразличитијим формама театра. Упркос свим изазовима и ове године међународна селекција приказаће снагу и важност театра за децу и младе кроз представе МОГУЋНОСТ ЗАБАВЉАЊА КОД ПТИЦА / Битеф театар (Београд, Србија); ECHOES OF CELEBRATION (ОДЈЕЦИ СЛАВЉА) / Ikarus Stage Arts – Nordisk Teaterlaboratorium Odin Teatret (Холстебро, Данска); АГНЕСА И ХРАБРЕН / Међународни театарски фестивал Mess – Сцена Mess (Сарајево, Босна и Херцеговина); АСТРОНАУТИ / Умјетничка организација Shooma (Бјеловар, Хрватска); ЦРНО ЈАГЊЕ / Прво приградско позориште – Пулс театар (Лазаревац, Србија); БАЈА БУФ / VRUM performing arts collective (Беч, Аустрија) и Шпанцирфест / Парк креативе (Загреб, Хрватска); I CYRANO И ДЈЕВОЈЧИЦА / копродукција Театра Poco Loco (Загреб, Хрватска) и Хрватског народног казалишта Ивана пл. Зајца (Ријека, Хрватска); ДИВЉОЖДЕР / Народно позориште Тоша Јовановић (Зрењанин, Србија); GIANTS_PLASTIC LENDSCAPES (ДИВОВИ_ПЛАСТИЧНИ ПЕЈЗАЖИ) / Odprti predali, Завод за слободне интердисциплинарне процесе (Kрањ, Словенија), Hiša otrok in umetnosti и Zavod Carnica (Layerjeva hiša) (Љубљана, Словенија); TИХИ ДЕЧАК / Позориште за децу (Крагујевац, Србија). Ове представе селектоване су између више од 50 пристиглих пријава из целог света.
Осим деце, и млада публика имаће прилику да шири своје видике кроз пратеће садржаје као што је ТРИБИНА о кретању деце у миграцијама, ратовима и другим кризним ситуацијама или пројекција филма „Повезивање тачкица“ о менталном здрављу младих. У исто време готово сви узрасти и ове године моћи ће да учествују у више од 10 креативно-едукативних радионица на темe екологије, позоришта, невербалне комуникације, светлосног загађења, климатских промена, али и сценографије и костимографије. Традиционално, вечерњи сати Фестивала биће употпуњени добром музиком локалних извођача и гостију из целе Србије. Сваке године ФЕП-ове такмичарске представе погледа 1500 деце са родитељима, више стотина младих и одраслих посети ревијални позоришни програм, 1500 посетилаца ужива у вечерњем програму, више стотина деце и младих учествује у креативно-уметничким радионицама. Фестивал еколошког позоришта за децу и младе већ 28 година Бачкој Паланци повезује екологију и позориште. У фокус свог рада ставља све најважније теме данашњице, обраћајући се подједнако и најмлађим нараштајима и младима и одраслима. Приближава значај екологије, као очувања наше планете, али и екологије духа, без које ниједна мисија не може бити успешна.
У организацији Фестивала делују млади професионалци који су уз ФЕП одрасли, а многи од њих су се захваљујући ФЕП-у и професионално оријентисали ка позоришном стваралаштву. У реализацији Фестивала сваке године учествује више од 200 волонтера из Бачке Паланке, Србије и региона, који и током године учествују у едукативним и промотивним садржајима ФЕП-а.
28. Фестивал еколошког позоришта за децу и младе подржан је од стране Швајцарске владе, у оквиру пројекта „Култура за демократију“, који спороводи Хартефакт фонд. ФЕП су подржали и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, као и Општина Бачка Паланка.