Потпредседник Владе Републике Србије и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић изјавио је данас да ће жетва пшенице почети за десетак дана и да се очекује род од три милиона тона, што је двоструко више него што је Србији потребно, али да ће мере контроле извоза остати на снази.
Недимовић је, гостујући на Радио-телевизији Србије, рекао да Србија произведе два до два и по пута више пшенице него што нам је неопходно и да је наша производња довољна за цео Балкан.
Потпредседник Владе је оповргао тврдње да је тренутно 900.000 тона пшенице старог рода у силосима, прецизиравши да су залихе до 500.000 тона.
Он је указао на то да је Влада на претходној седници донела одлуку о тромесечним квотама за извоз пшенице због лакшег планирања, додавши да су велики захтеви за извоз ове житарице и да је једна арапска земља тражила да јој у једној испоруци извеземо 240.000 тона.
То је половина онога што имамо до нове жетве. Одговорили смо им да прво треба да видимо колика нам је нова производња. Постоје ове квоте, могу да се уклапају, рекао је Недимовић.
Истовремено, он је навео да су трошкови производње пшенице ове године повећани за 60 до 70 одсто, али и да је зарада знатно већа, додавши да је на продуктној берзи у Новом Саду у петак килограм пшенице коштао 38 динара, а прошле године је цена у жетви била 21 динар.
На принос од пет тона по хектару, профит неће бити мањи од 800 евра, а то је скоро два пута више него прошле године. То је профит код оних који имају своју земљу, а ако се узима у закуп, онда је мањи, објаснио је потпредседник Владе.
извор: Влада Републике Србије