У свету се 1. априла обележава Дан шале када људи праве безопасне смицалице и објављују лажне новости којима друге доводе у смешан положај.
Како је и када тачно 1. април изабран за светски дан шале није јасно утврђено. Према неким записима, овај “народни празник” појавио се крајем средњег века у Европи као “Дан свих луда”. Поједини научници сматрају да празновање има везе са житељима старог Рима, јер су управо они били познати по доброј забави и баханалијама. Међутим, постоје и они који верују да се тај обичај појавио у 16. веку у Француској, јер, наводно, оном ко је насамарен кажу да је добио “априлску рибу”.

Смех као лек

Каже се да је смех најјефтинија терапија, као и да лечи многе физичке и менталне болести, а то су потврдиле и многе студије. Истраживања показују да петнаестак минута смеха веома позитивно утиче на крвне судове и ниво холестерола. Другим студијама доказано је да се приликом смеха активирају мишићи лица, грла и грудног коша, а када је смех громогласан, укључују се готово сви мишићи тела. Закључено је да ако се у току дана смејемо стотинак пута, постижемо исти ефекат као после 15 минута активног вежбања. Показало се да смех најпозитивније утиче на болесну децу, али позитивно делује и на здравствено особље као родбину болесника, што се смтра врло важним, посебно код тешких обољења.

Првоапрлиске шале

Једна од најзапамћенијих шала била је на ББЦ 1957. године, када је у емисији “Панорама” приказана је репортажа о породици из Тицина (Швајцарска) која узгаја стабла на којима расту шпагети. Након што је приказано како жена бере шпагете с дрвета, гледаоци су након емисије звали и писали редакцији, желећи да сазнају где се може купити садница шпагети-стабла.
Давне 1962. године телевизори у боји су били права реткост, те је шведска национална телевизија то искористила и својим гледаоцима пласирала информацију како да се дође до колор тв апарата. Они су својим гледаоцима објаснили да своје црно – беле пријемнике могу да претворе оних у боји, ако преко апарата навуку пар најлон чарапа.

Британски астроном Патрик Мур објавио је 1. априла 1976. да ће положај планета привремено у потпуности смањити Земљину гравитацију, те ће и људи једно време моћи да лебде. Редакцију радио станице која је пренела ту информацију, позвало је стотињак људи како би јавили да је експеримент успео!

Многи корејски и кинески сајтови објавили су 1. априла 2003. Године, наводну вест CNN, по којој је убијен власник „Мицрософта” Бил Гејтс. Резултат шале је био укупни пад акција на корејској берзи за 1,5 одсто.