Одлука и Уредба о додели новчане помоћи за куповину прве некретнине по основу рођења детета, коју је данас донела Влада Србије, ступиће на снагу сутра објавом у Службеном гласнику и биће доступна јавности од тренутка објаве, између осталог и на сајту Министарства за бригу о породици и демографију.

Министарство је предложило Закон о финансијској подршци породици с децом и учествовало је као члан Радне групе у припреми текста Уредбе о условима и начину остваривања права на прву некретнину по основу рођења детета.

Мера пронаталитетне политике којом се прописује помоћ државе до 20.000 евра младим паровима с децом изузетно је важна за повећање стопе наталитета и поправљање демографске слике у Србији, што је један од стратешких циљева Владе.
Влада Србије у техничком мандату усвојила је данас одлуку о помоћи државе, при куповини куће или стана или изградњи куће, породицама које су добиле или ће добити дете ове године, а максимални износ средстава је 20.000 евра, потврђено је Танјугу у влади.

Влада је усвојила Одлуку и Правилник којим се ближе одређује начин куповине или учешће у куповини некретнине за породице које желе да реше стамбено питање, а које су добиле или ће добити дете после 1. јануара 2022. године.
Право на новчана средства за изградњу, учешће у куповини, односно куповину куће или стана по основу рођења детета у 2022. години, може да оствари сваки подносилац захтева, и то:

– за изградњу куће у јединицама локалне самоуправе које су утврђене као девастирана подручја, у складу са Уредбом из 2014. године, у висини од 50 одсто вредности радова на изградњи куће, на основу техничког описа са пописом радова и предметом и предрачуном радова који је оверен од стране одговорног пројектанта;
– за изградњу куће у осталим јединицама локалне самоуправе – у висини 20 одсто вредности радова на изградњи куће, на основу техничког описа са пописом радова и предмером и предрачуном радова који је оверен од стране одговорног пројектанта;
– за куповину куће или стана – у висини 20 процената вредности непокретности процењене од стране надлежног пореског органа, а највише у износу од 20 одсто купопродајне цене утврђене предуговором о купопродаји непокретности;
– за учешће у куповини куће или стана путем стамбеног кредита – у износу од 20 одсто процењене вредности непокретности, на основу које се одобрава кредит, а највише у износу од 20 одсто купопродајне цене утврђене предуговором о купопродаји непокретности.

Максимални износ средстава који се може одобрити је 20.000 евра, а средства ће се обезбедити из буџета.
Министар финансија јуче је објавио да је намера надлежних да направе такве критеријуме да што више грађана може да оствари ово право, како би се подстакао наталитет у земљи.

 

 

Извор: РТВ