Дан учитеља посвећен је суштинској улози учитеља у пружању релевантног и одговарајућег знања деци, младим људима и одраслима. Циљ обележавања овог дана је пружање подршке просветним радницима, али и осигурање да потребе ученика буду испуњене од стране учитеља.
УНЕСКО је 1994. године установио 5. октобар као Светски Дан учитеља. Сваке године на овај датум учитељи широм света пригодним програмом обележавају свој дан, истог датума када је 1966. у Паризу потписана повеља о статусу учитеља.
Просветни радници су суочени са великим очекивањима и без довољно подршке средине у којој раде. Због тога се често осећају потцењенима, а на њихову професију све више утичу економске, социјалне, научне и технолошке потребе.
Многе земље су изложене озбиљном недостатку просветних радника. Према истраживањима од пре неколико година чак два милиона нових радних места и још осамнаест милиона учитеља биће потребно како би се постигло свеопште основно образовање.
Неопходно је повећати број квалификованих учитеља које треба мотивисати, а просветне стратегије на националном нивоу би морале бити у складу са постојећим глобалним и регионалним оквирима. На овај начин ће се осигурати квалитет, али и побољшати њихов статус.
У нашој земљи постоје и разна удружења која сваке године додељују награде најбољим учитељима и наставницима. Награђују се они који се највише залажу и мотивишу своје ученике да искористе своје таленте и потенцијале на што бољи могући начин. Часови су другачији, занимљивији, примењују се савременије методе наставе, разне ваншколске активности, а деца се подстичу на рад и истраживање.
Овакве акције свакако су стимуланс за све учитеље и наставнике у Србији, нарочито сада када су изложени новим изазовима као што је онлајн настава.
У сваком случају, побољшањем услова рада просветних радника и њиховом едукацијом, али и спремност на прихватање нових метода рада, иновативност и посвећеност, утицаће и на квалитет наставе будућих генерација.