Међународни дан писмености обележава се широм света 8. септембра. Идеја о обележавању Међународног дана писмености појавила се у септембру 1965. године у Техерану, на Светској конференцији министара образовања на тему искорењивања неписмености. Као дан обележавања изабран је 8. септембар, а УНЕСКО је обележавање почео 1966. године.

Годину дана пре новог пописа становништва, Међународни дан писмености Србија дочекује са мање од 2 одсто неписмених.
Данас Србија има два писма, једнака пред законом – ћирилицу и латиницу, и више од 6 и по милиона писмених становника, старијих од 10 година. Неписмених је 127.463, показују подаци Републичког завода за статистику, са пописа становништва 2011. године. Најмање неписмених има у Војводини – 28.000, а највише у Шумадији и Западној Србији – око 43.700. Нешто боља ситуација је у региону Јужне и Источне Србије, око 43.500. Развијеније средине имају мањи број неписмених, док сиромашне општине бележе највеће уделе.

За очување језика потребна је љубав према њему, треба пласирати нашу граматичку, морфолошку, синтаксичку и лексичку структуру на најбољи могући начин. Језик треба чувати и приликом писања СМС порука и мејлова, али, пре свега, треба образовати народ да чувају језик на прави начин.