Велики четвртак се обележава као знак сећања на Тајну или Последњу вечеру Исуса Христа и апостола. Понегде почиње бојење јаја. На Велики четвртак, обележавају се четири догађаја: свето прање ногу ученицима, Тајна вечера, чудесна молитва и издајство сина Божијег.
На овај дан, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим. На Тајној вечери, установио је Свету тајну причешћа, делећи хлеб и вино, речима које се и данас могу чути у току свете литургије. Потом је својим ученицима опрао ноге учећи их да служе једни другима. Већ је отворено говорио о предстојећем страдању. Следила је Јудина издаја, из Гетсиманског врта сина Божијег одвели су војници.
На Велики четвртак служи се литургија светог Василија Великог. Увече, чита се дванаест одломака из Јеванђеља о страдању Христовом. У црквама, везују се звона, јер су она знак радости. Поново ће се чути тек на Васкрс. До тада се, богослужења најављују клепалима.
Празник је један од дана одређених за причешће верника, који се, ове године, због епидемије, могу причестити у свом дому, у договору са свештеником. Припремају се и честице за причешћивање болесних током целе године. Народ верује да се и највећим грешницима који се причесте на Велики четвртак опраштају сви греси.
Велики четвртак једини је дан у Великој недељи када је дозвољено јести храну спремљену на уљу, као и попити нешто вина.