8. марта славимо Међународни дан жена, као дан сећања на борбу за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца.

Године 1908. у Њујорку, 15.000 жена изашло је у протестну шетњу, захтевајући боље плате, краћи радни дан и право гласа. Овај талас незадовољства узбуркавао је америчко друштво и наредне године, на иницијативу Социјалистичке партије Америке, 28. фебруара 1909. обележен је први Дан жена. Прве јавне демонстрације жена запослених у индустрији одеће и текстила догодиле су се много раније, 8. марта 1857. у Њујорку. Текстилне раднице су протествовале због лоших радних услова и ниских плата. Демонстранте је растерала полиција, а два месеца касније, те исте жене су основале синдикат. Дан жена се обележава и као сећање на пожар у текстилној фабрици  који се догодио у Њујорку 1911. године, а тога дана погинуло је преко 140 жена.

Августа 1909. године организована је Међународна конференција жена социјалистичке Друге интернационале. Инспирисана америчким догађајем, Немица Луиз Циц је предложила организовање Међународног дана жене. Луиз Циц није своје идеје спровела у дело, а иницијативу за тај празник преузела је немачка феминисткиња и комунисткиња Клара Цеткин. Она се борила за права жена од 1889. године, а предлог је јавно изнела тог августа у народној кући.

Овај празник је прихваћен у свим социјалистичким земљама након што је Александра Колонтај убедила Лењина да овај празник прихвати као државни. Ту праксу је преузела и послератна СССР и њене савезнице, укључујући и СФРЈ.

Прва прослава у нашој земљи одржана је у Београду, у тадашњем Народном дому, 1914. године.

Међународни дан жена је као осми март – по први пут тачно одређени датум, прихваћен 1917. године. Уједињене нације су од 1975. године, коју су прогласиле за Међународну годину жена и службено почеле обележавати Међународни дан жена.

Данас многе организације у свету обележавају Међународни дан жена демонстрацијама, предавањима и акцијама са циљем промовисања равноправности и даљег унапређења женских и људских права. Има земаља у којима се жене  још увек боре да 8. март  постане државни празник.

Постало је уобичајено да се женама на данашњи дан уз честитку дарује цвеће.