Kоличина рециклиране стаклене амбалаже у региону Западног Балкана још је далеко од нивоа који прописује Европска унија. Док је циљ чланица ЕУ да рециклирају 70% стакла годишње, у Србији та количина износи 44%, у Северној Македонији 30%, а у Босни и Херцеговини 12%.
То је истакнуто на регионалној онлајн конференцији на којој је представљен пројекат „Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану“, који је покренула Немачка развојна сарадња – ГИЗ, у сарадњи са оператерима амбалажног отпада – компанијама Секопак, Пакомак и Екопак. Пројекат се спроводи у Србији, Северној Македонији и Босни и Херцеговини и имплементирају га НАЛЕД, Регионална развојна агенција Херцеговине (РЕДАХ) и Заједница јединица локалних самоуправа (ЗЕЛС) из Северне Македоније.
– У сектору управљања отпадом многе земље у Европи се суочавају са бројним потешкоћама, нарочито када је реч о амбалажном отпаду. Ове изазове не може савладати један актер јер они захтевају удружене снаге и снажно и трајно партнерство. Због тога Немачка развојна сарадња подржава наше партнере да омогуће економски ефикасан ланац вредности рециклаже стакла. Надамо се да ћемо заједно створити бољу будућност – рекао је Кристиан Шилинг, шеф одељења за развојну сарадњу у амбасади Немачке у Београду.
За побољшање оквирних услова за успостављање економичног ланца вредности рециклаже стакла у региону кључно je повећање количине сакупљеног стакла, као и постављање предуслова за поновну употребу стакленог отпада.
– Пројекат смо почели амбициозно и око 1.000 рециклажних контејнера кренуло је овог месеца да пристиже у Сомбор, Ниш, Бихаћ, Нови Травник, Штип и Илинден. Kомплетна опрема биће постављена до краја марта, а са нашим партнерима оператерима, сигурна сам да ћемо лако остварити и један од главних циљева, а то је да у овим општинама увећамо сакупљене количине за 20% – истакла је Виолета Јовановић, извршна директорка НАЛЕД-а.
Сомбор је 2012. постао први град у Србији у ком је изграђен рециклажни центар и где се ради сепарација, разврставање различитих врста отпада и његово паковање, те је, између осталог, и због тога постао учесник у пројекту „Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану“.
– У Сомбору ће у оквиру пројекта бити постављено чак 150 наменских контејнера, у самом граду, у угоститељским објектима, али и у приградским насељима. Ово је процес који ће континуирано да траје, а неће бити актуелан само на скуповима и обраћањима какво је ово, тако да очекујем да сви ми већ данас почнемо да мењамо однос према животној средини у сопственом дворишту и временом да га обогаћујемо најразличитијим активностима, чији резултат ће бити чистија животна средина, здравије, богатије и задовољније друштво – рекао је Антонио Ратковић, градоначелник Сомбора.
Са циљем да подржи систем управљања амбалажним отпадом у Србији, посебно стаклом, Апатинска пивара је, уз подршку компаније Секопак, инвестирала значајна средства за потребе пројекта у износу од 150.000 евра.
– Веома нам је стало да проценат сакупљене и рециклиране амбалаже од стакла достигне циљеве зацртане пројектом. Надам се да ће нас остатак привреде следити јер је заједнички интерес свих нас, сваког грађанина у нашој земљи, да заједничким напором постигнемо повећање стопе сакупљања и рециклаже стаклене амбалаже – рекла је Светлана Вукелић, директорка за правне и корпоративне послове у Апатинској пивари.
Kонференција је окупила све партнере на пројекту, као и градоначелнике пилот општина, који су закључили да је пресудно направити корак ка профитабилној кружној економији у региону. Пројекат управљања стакленом амбалажом спроводи се у оквиру програма развојне сарадње са приватним сектором – develo PPP.de који финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој.