Никола Тесла живео је помало аскетски, усамљенички живот, али и у позним годинама био је врло виталан и успешан у науци. Проналазач Никола Тесла био је један од најкреативнијих и најплоднијих умова које је човечанство икада имало. Био је врло активан на генијалним пројектима до касних година живота(доживео је 87), оставши подједнако енергичан и усредсређен на њих као у младости, иако треба рећи да је водио помало усамљенички живот.
Многи се питају како је успео у томе да и у каснијим годинама задржи енергију и бистрину које су биле потребне да се бави изумима и науком? Веровао да је важно кренути у живот на прави начин и развијати здраве навике још од младости. Тако је, наиме, у интервјуу из 1933. године, говорио тада 77-годишњи Тесла.
– Наше стање тела и ума у старости само је потврда тога како смо провели своју младост. Тајна моје властите снаге и виталности данас је у томе што сам у младости водио оно што бисте могли назвати побожним животом – казао је.
Његова изврсност произлазила је из разумевања да мора да контролише своје “страсти и апетите” ако жели да оствари своје снове и настави да ради све до смрти. Имајући то у виду, он је од раних година кренуо да живи дисциплиновано и планирано, радећи и концентришући се само на оно што је желео да оствари.
– Не желим одмор, јер нема претеривања у мојим напорима. Кад би сви људи одабрали за животно дело оно што је компатибилно с њиховим темпераментом, збир среће у свету би се немерљиво повећао – открио је Тесла.
Какав је био Теслин план за дуг и продуктиван живот, занимало је тада новинаре.
– Многи су тужни и депресивни због пролазности живота. Каква је корист од покушаја постизања било чега – питају се и кажу: “Живот је тако кратак. Не бисмо имали времена да живимо кад бисмо се посветили неком задатку”, говоре. Али, нису свесни да би могли знатно да продуже свој живот, само кад би се потрудили. Али, људска бића раде толико много ствари које им крче пут до гроба и пре него што је вријеме – казао је Тесла.
Додао је како постоји пуно ствари које нас чине непродуктивним, а један сигуран начин је – лоша исхрана.
– Пре свега, једемо превише, што сте сигурно често чули и пре. Једемо погрешне врсте хране и пијемо погрешне врсте течности. Већина штете се наноси преједањем и недовољним вежбањем, што доприноси токсичним стањима у телу и онемогућава избацивање накупљених отрова – рекао је. Занимљиво је, зато, видети који су били најважнији састојци Теслине исхране: Пио је пуно млека и воде и водио рачуна о свом желуцу.
– Зашто преоптерећивати тела која нам служе? Једем два оброка дневно и избегавам сву храну која ствара киселину. Скоро сви једу превише грашка и пасуља и остале хране која садржи мокраћну киселину и друге отрове. Осим тога, једем свеже поврће, а рибу и месо ретко. Риба је позната као храна за мозак, али има врло јаке киселе реакције, јер садржи много фосфора. А киселост организма је далеко најгори непријатељ с којим се треба борити у старости – казао је.
То да ретко једе месо потврдио је и у интервјуу из 1935. године:
– Ја отклањам све стимулансе. Такође се суздржавам од меса. Уверен сам да у року од само сто година кафа, чај и дуван неће више бити у моди. Алкохол ће се, међутим, и даље користити. То није стимуланс, већ прави еликсир живота – тврдио је Тесла у том разговору.
– Држите се подаље од киселине, држите се углавном вегетаријанске исхране и држите се алкохола – изјавио је једном приликом.
Познато је да је Тесла сваки дан пио виски. Такође, јако је волео кромпир. Кромпир је сјајан и требало би га јести барем једном дневно. Садржи вредне минералне соли и неутрализује се у организму – појаснио је. Осим тога, чврсто је веровао у важност вежбања.
– Верујем у то да треба пуно вежбати. Сваки дан ходам 12 до 16 километара и никад се не возим таксијем или другим превозним средствима кад имам времена за пешачење. Такође, свакодневно вежбам у својој купки, јер мислим да је то од велике важности. Одлежим у топлој купки, након чега следи мало дуже хладно туширање – казао је.
Теслин строги дневни режим “зачињен” је занимљивим односом према сну, супротно популарним тврдњама научне заједнице и владиних агенција о важности спавања осам сати у току ноћи.
– Колико спавам? Једва да икад спавам! Долазим из дуговечне породице, али сви смо лоши спавачи. Очекујем да ћу као и моји преци живети барем сто година. И не брине ме неиспаваност. Понекад одмарам сат времена, или мало више. Тек повремено, једном у неколико месеци, могу одспавати четири или пет сати у комаду. Тада се пробудим готово набијен енергијом, попут батерије. Ништа ме не може зауставити након такве ноћи, осећам огромну снагу тада. Дакле, нема сумње у то да сан обнавља енергију, да је повећава. Али, није пресудан за нечије добро, посебно ако је реч о људима који иначе спавају кратко – казао је Тесла.
Ако сте мислили да старост, таквом уму као што је био Теслин представља неку препреку, ево шта је о томе рекао у својој 77. години:
– Никад се у животу нисам осећао боље! Енергичан сам, снажан, у потпуности функционишу све моје менталне могућности. У свом ранијем животу нисам поседовао енергију коју данас имам. Штавише, у решавању својих проблема користим мали део енергије коју поседујем, јер научио да је чувам. Због свог искуства и знања стеченог током година, многи задаци су ми данас лакши – казао је.
Ценио је то што је старији и мудрији, па је био фасцинантно учинковит управо у позним годинама.
Супротно општем уверењу, старијим људима посао постаје лакши ако су доброг здравља, јер су током година праксе научили како најкраћим путем да дођу до одређеног места – тврдио је.
Извор: www.SrbijaDanas.com