Фрањевачка црква у Бачу најстарији је и највреднији споменик средњег века, а припада Суботичкој бискупији. Према подацима који се чувају у самостану, црква Узнесења Марије  изграђена је између 1169. и 1188. године.  Градили су  је припадници  витешко – монашког реда Темплара, односно Регуларни каноници светог Гроба Јерусалимског, као једно од одморишта на путу ка Светој земљи.

 Од 1300. године одлуком мађарског краља Андрије Трећег Арпада, самостан постаје фрањевачки. За време турака самостан је претворен у  Сулејман-ханову џамију, да би крајем 17. века, главна џамија у Бачу поново била враћена у цркву и поново подигнут самостан који је тешко страдао у Ракоцијевој буни.  Садашњи изглед самостан је добио у времену од 1734. до 1768. Све је изграђено доприносом верника жупе Бач као и осталих жупа, којима су управљали бачки фрањевци.

Црква и звоник утопили су се у складну целину бачког самостана, једног од већих у фрањевачкој провинцији. У самостану се чува мноштво старих предмета који сведоче о континуитету присутности фрањеваца око 300 година. Оно што свакако доприноси  историјском и културном значају самостана, јесте архив и библиотека у којој се налазе књиге које датирају од  15 века до данашњих дана.

Прве оргуље из 1716. године (најстарије оргуље на подручју Војводине), замењене су 1827 новим, великим оргуљама које су  и данас у функцији, а када свирају њихов звук се  простире далеко по бачкој равници. Фрањевачки самостану Бачу је јединствено културно добро, које је само по себи музејски експонат, јер сведочи о животу  Бача више од осам векова. 

Kанал који је део система за наводњавање Дунав-Тиса-Дунав,  у Бачу дели тврђаву од града. На крају улице симболичног назива: Бачка тврђава, код канала и градске капије,  налази се католичко светилиште Kалварија.

Kалварија –светилиште које је у католичој религији место ходочашћа верника на Велики Петак и друге велике празнике,  подигнута је давне 1839. године. На пропланку уз улазну капију налази се 14 стајанки које симболишу догађаје, односно муке на Исусовом путу ка распећу. На највишој тачки калварије налазе се три дрвена крста, одакле се пружа поглед на Бач.

Овај текст настао је у оквиру пројекта који спроводи портал Радио и телевизије Бачка Паланка “ Упознајте општину Бач“, а који је суфинансиран из буџета Општине Бач. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту и овом тексту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.