Cilj obeležavanja ovogodišnje Evropske nedelje prevencije raka grlića materice od 23. do 29.01. je promocija važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih mera prevencije. Kampanja se po 17. put sprovodi i u zdravstevnim ustanovama u Srbiji. Dom zdravlja “Dr Mladen Stojanović “ se kroz redovne aktivnosti nadležnih specijalističkih službi (pregledi uz edukaciju pacijentkinja, skrining ) pridružuje kampanji sa ciljem podizanja svesti o značaju očuvanja reproduktivnog zdravlja.

Kada se dijagnostikuje, rak grlića materice je jedan od oblika raka koji se najuspešnije leči, sve dok se rano otkriva..

Osnovna poruka svim ženama – rak grlića materice je maligna bolest koja se može sprečiti, žene treba da razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju i da u toku godine odvoje samo jedan dan kada će posetiti svog lekara i obavati preventivni pregled!

Na osnovu najnovijih procena Evropskog informacionog sistema za 2020. godinu, Srbija sa stopom oboljevanja od 23,3 na 100.000 žena, nalazi na petom mestu u Evropi posle Crne Gore, Rumunije, Estonije i Litvanije. Stope umiranja od raka grlića materice su visoke. Skoro svi slučajevi raka grlića materice (99%) povezani su sa infekcijom visokorizičnim humanim papiloma virusom (HPV), izuzetno čestim virusom koji se prenosi seksualnim kontaktom.

Prеglеd zа rаnо оtкrivаnjе rака grlićа mаtеricе vrši sе јеdnоstаvnim Pаpаniкоlаu tеstоm (PАP tеst). Pоrеd PАP tеstа mоžе sе urаditi i HPV sкrining tеst којi sа sigurnоšću utvrđuје dа li pоstојi HPV virus ili nе. Оvе vrstе tеstоvа sе rаdе u nаšој zеmlji u cilju prеvеnciје nаstаnка rака grlićа mаtеricе i uspоstаvljаnjа tаčnе diјаgnоzе.

Pоrеd оrgаnizоvаnоg sкriningа којi pоdrаzumеvа prеglеd nа svаке tri gоdinе pо pоzivu lекаrа zа žеnе uzrаstа оd 25. dо 64. gоdinе, svака žеnа stаriја оd 15 gоdinа imа prаvо nа rеdоvаn ginекоlоšкi prеglеd. Nајкаsniје tri gоdinе оd prvоg sекsuаlnоg оdnоsа, trеbа izаbrаti svоg ginекоlоgа u dоmu zdrаvljа i urаditi PАP tеst.

Na teritoriji Republike Srbije Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) je omogućio besplatnu vakcinaciju devojčica i dečaka starosti od 9 do 19 godina devetovalentnom HPV vakcinom o trošku države. 

HPV vakcina prevenira (sprečava) infekciju određenim visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa (HPV).

HPV vakcina je bezbedna, efikasna i štiti od većine karcinoma uzrokovanih HPV i genitalnih kondiloma (bradavica).

Kako bi HPV vakcina bila efikasna, mora se primiti pre izlaganja HPV-u, odnosno pre stupanja u seksualne odnose.

Klinička ispitivanja su pokazala da vakcina pruža skoro 100% zaštite od prekanceroznih lezija, a kvadrivalentna HPV vakcina i od genitalnih kondiloma izazvanih tipovima koji se nalaze u vakcini .Zaštita HPV vakcinom je dugotrajna , najmanje 10 godina .

Trenutno su na snazi dve šeme po kojoj se primenjuju dve doze u uzrastu od 9 do 13 godina, odnosno tri doze vakcine (od navršenih 14 godina) u periodu od šest meseci i revakcinacija se ne preporučuje.

Od juna meseca 2022.godine vakcinacija se sprovodi i u Domu zdravlja “Dr Mladen Stojanović” i na raspolaganju su devetovalentna i četvorovalentna HPV vakcina.

  Prema podacima epidemiologa, dr Mirjane Valan do sada je vakcinacija devetovalentnom HPV vakcinom započeta kod 101 deteta, od kojih je 80 devojčica i 21 dečak, a završena je kod 15 dece. Kod dece do 15 g.vakcinacija se sprovodi sa dve doze, a kod starijih u tri doze. Pored devetovalentne, kod 6-oro dece je započeta i vakcinacija četvorovalentnom HPV vakcinom. Vakcina nije obavezna ali je preporučena deci od 9 do 19 godina i mole se roditelji da se što pre prijave za vakcinaciju s obzirom na ograničene količine vakcine.