Silbaš spada u red najstarijih sela u samoj Bačkoj.
Spominje se već u 13. veku.
Kasnije arheološkim otkrićima steklo se saznanje da samo življenje na ovom prostoru potiče čak iz praistojie.
U turskim knjigama spominje se naziv Silvoš, zatim u habsburškim knjigama, odnosno južno ugarskim knjigama, spominje se kao mesto Silvaš, pa se tako negde i uzima ta priča da je ime samoga sela Silbaš nastalo od mađarske reči silva, što bi u prevodu značilo šljiva ili šljivik. Pa se pretpostavlja da je na ovom prostoru gajeno jako puno šljiva.
Postojale su i one mitske verzije nastanka imena, da je bio neki čovek koji je bio izuzetno sposoban za sve, pa se govorilo za njega, da je on ,,sila” baš pa skraćenicom je dolazio naziv Silbaš.
Iako je selo kao selo dugo vremena bilo poznato po dudovima, zbog toga se često za Silbaš govorilo- Moje dudovo, poznato po dobrim proizvodima i dudovoj rakiji tzv. dudavači .
Kasnije, život istorije sela, pamti se u ratnom i međuratnom periodu gde imamo Silbašane kao dobrovoljce na Solunskom frontu i u Prvom svetskom ratu što je bilo izuzetno zanimljivo jer je prostor gde se danas nalazi Silbaš nekada pripadao austrougarskoj, što znači da su ti vojnici sa austro ugarske strane prelazili na srpsku stranu i borili se na strani srpske vojske.
U Drugom svetskom ratu još intenzivnija istorija, Silbaš kao selo daje jako puno dobrovoljaca, jako puno boraca za oslobođenje. Među njima svakako treba spomenuti braću, čuvenu braću Novakov.
Petorica braće su u periodu od 1942. do 1945. godine učestvovala u narodnooslobodilačkom borbama i nažalost sva petorica su za tu borbu i dali svoj život.
Njima su u slavu i zahvalnost osnovne škole u Silbašu, Paragama i u Despotovu dobile naziv po toj braći.
Ratni period samoga Silbaša je mnogo življi najviše zbog migracija koje su se dešavale početkom 19. i krajem 18. veka.
Dolazi do doseljavanja Slovaka, koji su se doselili iz susednog mesta Pivnice, odnosno neki su dolazili kako oni kažu iz Gornje zemlje, naseljavali se na ovaj prostor, tako da se već krajem 18. veka beleže se prva Slovačka imena
u samom Silbašu i to je jedna odluka multikulturalnosti samoga sela.
Silbaš kao selo industrijski se tek tada razvija, stanovnici se bave pre svega poljoprivredom.
Nekada je postojala velika hmeljara, zatim fabrika užadi, odnosno kudeljara u kojoj su sa svih strana dolazili radnici da rade, od toga je selo živelo.
Selo i danas opstaje samo zahvaljujući poljoprivredi, najčešće stočarstvom, ima jako puno registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i uglavnom je stanoništvo poljoprivredni orijentisano.
Osnovna škola u Silbašu dala je jako puno umova koji su se školovali kasnije kako na našim univerzitetima, tako i na stranim.
U današnje vreme dosta đaka, nakon završene osnovne škole u Silbašu odlazi da studira u inostranstvo, najčešće u Slovačku.
Tamo završavaju škole, vraćaju se, ulažu u selo, u organizaciju sela.
Silbašani imaju jako puno doktora nauka, doktore medicine koji su se ostvarili u svojim oblastima, kako u svetu, tako i na univerzitetima .
Danas imaju i asistente i profesore koji vode poreklo iz Silbaša što je jako pohvalno jer su jedno malo mesto koje na takav način doprinosi kulturi i obrazovanju.
Generalno gledano Silbaš kao selo prošlosti i kao selo budućnosti, nije svoje tokove menjalo u nekim drastičnim pravcima.
Stanovništvo koje ostaje na selu uglavnom se i dalje bavi zemljoradnjom, samo što je sada ta zemljaoradnja daleko modernizovana, unapređena u skladu sa tehnologijama.
U Silbašu nema industrijskih centara, ali izuzetno se ulaže u poljoprivredu, bar oni koji se time bave, a ostali ulažu u obrazovanje.
Generalno, život na selu ima perspektivu u smislu okretanja ka tim novim tokovima poljoprivrede, ulaganjem u neke nove kulture koje nisu tradicionalne, kao što je voćarstvo, vinogradarstvo, maline.
,,Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”
Dedina Silbaš je jedna z najstarších dedín v Bačke.
„Tento projekt je spolufinancovaný z rozpočtu Srbskej republiky – Ministerstva informácií a telekomunikácií. Názory vyjadrené v podporenom mediálnom projekte nemusia nevyhnutne vyjadrovať názory orgánu, ktorý prostriedky pridelil.”