Foto: RTV Bap

“Građani koji se odluče da Međunarodni praznik rada provedu u prirodi treba da se suzdrže od korišćenja otvorenog plamena i poštuju odredbe Zakona o zaštiti od požara”, izjavio je inspektor u Upravi za vanredne situacije u Beogradu Željko Čavić.

On je za Tanjug rekao da je Zakonom o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, smeća, biljnih žetvenih ostataka, kao i upotreba otvorenog plamena u blizini šumskog kompleksa na udaljenosti manjoj od 200 metara.

Za kršenje ovog propisa kazne su od 10 hiljada do 50 hiljada dinara za fizička lica i za pravna lica od 300.000 do milion dinara, naveo je Čavić.

Ukazao je da, ako građani imaju potrebu da lože vatru na otvorenom prostoru, to onda mora biti u posebno obeleženim i određenim mestima, a neophodno je da sa sobom ponesu dovoljne količine vode kako bi ugasili vatru posle korišćenja, a i mogući eventualni početni požar.

Neophodno je da se građani odgovorno ponašaju jer se požari na otvorenom prostoru brzo šire i predstavljaju opasnost po zdravlje i živote ljudi, a mogu da pričine i veliku materijalnu štetu, rekao je Čavić.

Spasojević: Prilikom paljenja vatre na otvorenom budite oprezni i poštujte Zakon

Načelnik odeljenja u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije (SVS) MUP Milorad Spasojević apelovao je danas na građane koji se odluče da praznik rada Prvi maj proslave u nekim od izletišta u Srbiji, da prilikom pripreme hrane i paljenja vatre na otvorenom budu oprezni i da poštuju Zakon o zaštiti od požara, saopštio je danas SVS MUP.

“Ako naši sugrađani ipak imaju potrebu da lože vatru na otvorenom prostoru, to onda mora biti u posebno obeleženim i obezbeđenim prostorima. Potrebno je doneti i vodu sa kojom se može ugasiti eventualni početni požar, kao i gorenje na mestu gde je loženo”, istakao je Spasojević.

On je podsetio da je prema Zakonu o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, smeća na otvorenom prostoru i biljnih ostataka, a za kršenje tog propisa propisane su kazne od 10.000 do 50.000 dinara, dok su za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Spasojević je istakao da će pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP dežurati na izletničkim mestima i da će građani moći da im se obrate za pomoć, ukoliko im bude potrebna.

Podsetio je da je izuzetno važno da se građani odgovorno ponašaju jer se požari na otvorenom prostoru veoma brzo šire i predstavljaju realnu opasnost po živote i zdravlje naših građana, a nanose i velike materijalne štete.

 

Izvor: RTV