Međunarodni praznik rada se obeležava 1. maja već preko sto godina i okuplja radnike, u prošlosti u borbi za bolje uslove rada, a danas najviše za zabavu i okupljanje u prirodi. Pojam „prvomajski uranak“ podrazumeva izlet u prirodu u ranim jutarnjim časovima, roštilj, piće i druženje. A, da li znate kako je taj običaj nastao?

Prvi maj, odnosno Međunarodni praznik rada, jedan je od najrasprostranjenijih praznika na svetu. Obeležava se u znak sećanja na velike demonstracije maja 1886. godine, kad su radnici u Čikagu stupili u štrajk. Tada je na ulice izašlo skoro 40.000 pripadnika radničkog pokreta. Oni su svoje zahteve simbolično istakli u tri osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulture. U našoj zemlji, ovaj praznik je prvi put obeležen 1. maja 1893. godine velikim protestima u Beogradu.

U godinama komunizma, nakon 1945, Međunarodni praznik rada postaje državni praznik i od strane države se promovišu Prvomajski uranci, kojim je zamenjena tradicionalna proslava Đurđevdana i đurđevdanskog uranka. To je pored ideološke imalo i antireligijsku komponentu u skladu sa državnom doktrinom i ideologijom tog vremena.

Proslava 1. maja kao praznika rada počela je i pre Drugog svetskog rata, ali ne kao narodni običaj već od strane „radničkog pokreta“  po uzoru na to kako se praktikovalo u Sovjetskom savezu.

 

Izvor: vojvodinauzivo.rs