Нови круг пријављивања привредника за субвенције државе за прелазак на нови модел фискализације почиње данас и траје до 5. априла.

Рок за прелазак на нови модел фискализације је 1. мај ове године, а из Министарства финансија поручују да неће бити никаквог померања рокова.

Пријављивање за субвенције за увођење новог модела фискализације за све који се нису пријавили у првом року одвијаће се на исти начин као и претходног пута, на порталу Пореске управе.

За остваривање субвениција, обвезници фискализације могу да се пријаве само једном, а накнадно мењање пријава неће бити могуће.

Обвезницима се уплаћује по 100 евра у динарској противвредности по сваком продајном месту и по сваком уређају још по 100 евра у динарској противвредности, а за привреднике који нису у систему ПДВ-а, тај износ се увећава за 20 одсто.

Пријављивање се може обавити на порталу Пореске управе еПорези и да би се привредници пријавили за субвенције прво треба да, уколико то нису урадили, пријаве податке о локацијама продајних објеката.

“Они то могу и треба да ураде путем портала Пореске управе еПорези. Након што пријаве локације, порески обвезници се могу пријавити за субвенције државе”, објаснио је раније министар финансија Синиша Мали.

Пријава за субвенције је једноставна и не захтева много времена.

Први круг пријаве за субвенције државе трајао је од 15. октобра 2021. до 31. јануара 2022. године и за помоћ државе пријавило се око 124.000 обвезника фискализације, од којих су скоро сви већ исплаћени.

Обвезници фискализације директно добијају новчана средства за прелазак на нови модел фискализације, а буџетом за ову годину опредељено је за ту намену шест милијарди динара.

Увођење новог модела фискализације један од најважнијих пројеката које Министарство финансија тренутно реализује, с обзиром да је реч о великој и важној структурној реформи која ће донети бројне бенефите целом друштву и држави, привреди и грађанима, наводе из министарства.

Извор: РТВ