Kukurjak (Convolvulus arvensis) je biljka koja se uglavnom smatra korovom, ali zbog svoje prilagodljivosti i otpornosti, može se naći u različitim klimatskim uslovima. Iako se često smatra invazivnim, u određenim situacijama se koristi i u hortikulturi.

Ova posebna biljka može se naći i u izletištu Bagremara u Bačkoj Palanci.

Evo gde se obično uzgaja:

Polja i njive – Kukurjak je vrlo rasprostranjen na poljoprivrednim površinama, gde može konkurisati usevima, posebno na mestima koja nisu dovoljno kultivisana ili obrađena. Zbog svoje sposobnosti da brzo raste i širi se, može postati problematičan na usevima.

 Vrtovi – Iako se uglavnom ne preporučuje zbog svoje invazivne prirode, kukurjak se može naći u vrtovima, posebno u divljim ili zapuštenim delovima, gde raste kao korov. 

Putevi i bankine – Kukurjak raste i uz puteve, na bankinama, u zapuštenim mestima i nekultivisanim zemljištima, gde može lako da se širi zahvaljujući svom korenovom sistemu. 

Krajobrazne površine – Iako je invazivan, u nekim slučajevima se koristi za prekrivanje većih površina, posebno na mestima gde je potrebno brzo pokriti tlo, poput pri izgradnji stabilizacije zemljišta. 

Klimatske zone – Kukurjak je veoma otporan na različite klimatske uslove i raste u suvim, toplim područjima, kao i u vlažnijim uslovima. Uobičajeno se nalazi u umjerenim klimatskim zonama širom sveta. 

Zbog svoje invazivne prirode, preporučuje se pažljivo upravljanje kukurjakom, jer može uticati na rast drugih biljaka, pogotovo u poljoprivredi i hortikulturi. Iako raste gotovo svuda, najpogodnija područja za njegov rast su ona koja nisu previše obrađena, s dobro dreniranim tlima.