Povodom Međunarodnog dana slepih i Svetskog dana belog štapa, članovi Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih iz Bačke Palanke okupili su se u svojim prostorijama kako bi obeležili ove važne datume. Na tradicionalnom okupljanju, članovi su razmenili iskustva i razgovarali o izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom životu.

Predsednik MOSS Bačka Palanka, Ljubinko Račić, predstavio je raznovrsne aktivnosti udruženja, uključujući radionice koje se održavaju svake srede. Ove radionice pružaju priliku za druženje i kreativno izražavanje, gde članovi prave različite predmete – od drvenih kućica za ptice do heklanja, štrikanja i kulinarskih radionica, koristeći  materijale koji su im dostupni i povoljni.

 

Račić naglašava da se članovi trude da vode normalan život i da ispune svoje vreme raznim poslovima. Okolina ih, prema njihovim rečima, dobro prihvata, iako ponekad imaju poteškoća pri prelasku pešačkih prelaza, naročito kada ne koriste beli štap.

„Pre godinu dana imali smo okrugli sto na kojem je učestvovao predsednik Udruženja iz Beograda, koji nam je predstavio programe za telefone koji govore. Moje iskustvo s vidom je takvo da sam izgubio vid na levom oku, dok se desnim služim. Doktori su mi rekli da ga ne diram sve dok ne počne praviti probleme“, kaže Račić, naglašavajući važnost snage volje.

Račić se takođe osvrnuo na izazove sa kojima se susreće u svakodnevnom životu, kao što su problemi s pronalaženjem pomoći u domaćinstvu ili prevozu.

„Važno je voditi samostalan život i raditi sve što možemo. Planiram da promenim ogradu oko kuće, a istražio sam troškove i odlučio da to uradim sam, što će me koštati mnogo manje”.

On ističe da se trudi da pomaže i drugima, verujući da će tako se i njemu vratiti. Što se tiče zapošljavanja, Račić napominje da se situacija pomalo poboljšava.

„Možemo raditi kao pomoćnici fizioterapeutima u Domu zdravlja, ali su mnogi drugi poslovi rizični. Ključno je da se trudimo da budemo samostalni i da učimo jedni od drugih“, zaključuje Račić.

 

Na kraju, Račić ističe važnost podrške unutar zajednice, koja može pomoći i onima koji se suočavaju sa psihičkim izazovima. „Imali smo jednog mladića koji je bio zatvoren, ali smo mu pružili podršku i sada dolazi svake srede. Zajedno možemo mnogo“, poručuje on.

 Ova okupljanja i aktivnosti podsećaju nas na značaj inkluzije i razumevanja u društvu, kao i na potrebu da svi budemo deo zajednice bez obzira na naše različitosti.

 Na kraju ovog druženja i  obeležavanja Dana belog štapa pročitan je Proglas Saveza slepih Srbije.