Светски дан Црвеног крста обележава се на дан када је рођен Анри Динан, оснивач једног од најмасовнијих и најстаријих хуманитарних покрета. Од 1948. године, 08. мај, у знак поштовања према Анри Динану, у целом свету обележава се као Светски дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца.

Организације Црвеног крста имају за циљ да олакшају људску патњу, са задатком да пруже помоћ угроженим лицима у случају природних, еколошких или других несрећа ради спасавања угрожених и здравља људи као и ширењу знања о Међународном хуманитарном праву и у случају стања потреба за социјалном заштитом и збрињавањем као и са задатком превентивног деловања и просвећивања грађана у области здравствене и социјалне заштите и унапређење хуманитраних вредности друштва.

Људи са наших простора, који су одани идеји швајцарског лекара Анри Динана, кроз целу историју српског народа, као и народа са којима и у чијем су окружењу живели Срби, дали су многе хуманитарце, чија су племенита дела оставила неизбрисив траг у свеколиком људском доброчинству. То су пре свега људи, који су настојали свим својим бићем помоћи у несрећи другим људима, без обзира на веру, нацију, и социјално порекло, не штедећи ни своје ни себе. Сећање на те великане, њихово племенито дело и тешка времена у којима су стварали, треба да буде својеврстан споменик људском доброчинству и путоказ будућим генерацијама.

Млади трговац, Анри Динан , Француз из Женеве, затекао се у близини бојног поља, имао је 31 годину, изузетно хуман и милосрдан човек, притекао је у помоћ рањеницима, без обзира којој нацији припадају. Видевши да не може сам позвао је у помоћ цивиле. Његова девиза „сви смо браћа“ показала се благородно и волонтери- добровољци су три дана и три ноћи без одмора, заједно са Динаном збрињавали рањенике. На крају овог трагичног а са друге стране вредног божијег дела људи-хуманиста, Анри Динан пита: „Зар не би могуће било да се оснују добровољачка-помагачка друштва, која би у ратно доба неговала рањенике, или која би за времена била спремна за све што за то треба?“

Динанова визија постаје стварност 22. августа 1864. године, рођена је светска организација Црвеног крста. Прва Нобелова награда за мир додељена 1901. године, Анри Динану у 73. години његовог живота, а сав новац који му је том приликом додељен, дао је у хуманитарне сврхе.

Са данашње дистанце, може се рећи да је оснивање Црвеног крста најхуманији гест не само 19. века него и савремене цивилизације. А Динаново дело кроз оснивање Црвеног крста усрећило, помогло и спасило многе животе. Зато је остао упамћен као велики хуманиста и апостол милосрђа.

(Преузето из књиге „Радост и лепота даривања“ аутора Леонарда Немета)

Сваке године, нарочито ове због пандемије корона вируса, истиче се јединствена улога коју Црвени крст има у сарадњи са волонтерима, спроводећи хуманитарну акцију, спасава и мења животе најугроженијима и обавезује нас на хуманост сваког дана.

Овај текст настао је у оквиру пројекта који спроводи портал Радио и телевизије Бачка Паланка „Помози другима помоћи ћеш себи“ , а који је суфинансиран из буџета Републике Србије – Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту и овом тексту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.